חדשות

טיפול רדיותרפי ממוקד מפחית את סיכויי ההישנות של סרטן הערמונית (ASTRO)

01/11/2020

מאת מערכת אי-מד

מחקר זה בדק את יעילותו של טיפול רדיותרפי ממוקד לעומת טיפול רדיותרפי סטנדרטי בשיטת
external beam radiotherapy (ERBT). המחקר מצא שטיפול רדיותרפי ממוקד מוריד את אחוזי ההישנות של הגידול הסרטני מ-14% ל-7%. כמו כן, טיפול רדיותרפי ממוקד מראה שיפור ב-biochemical disease free survival עם 93% לעומת 86% בטיפול ב-ERBT.

 

מחקר אקראי, פאזה 3, זה בדק את היעילות של טיפול רדיותרפי ממוקד בעוצמה של 95 Gy, לעומת טיפול רדיותרפי סטנדרטי בשיטת (external beam radiotherapy- EBRT) בעוצמה של 77Gy . המחקר כלל 571 משתתפים בין השנים 2009 ועד 2015 עם סרטן ערמונית בדרגת חומרה בינונית וקשה. תקופת המעקב הממוצעת במחקר הייתה 71 חודשים, ונבדקו בו אחוזי ה- biochemical disease-free survival (bDFS) לאחר 5 שנים. אחוזי ה-bDFS היו 93% אצל הקבוצה שטופלה בטיפול רדיותרפי ממוקד, לעומת 86% אצל הקבוצה שטופלה בטיפול ERBT. כמו כן, אחוזי ההישנות של הגידול הסרטני ירדו מ-14% בקבוצת ה-ERBT, ל-7% בקבוצת הטיפול הרדיותרפי הממוקד.


כותבי המאמר תיארו שהישנות של סרטן הערמונית נפוצה בעיקר במיקום הגידול הסרטני העיקרי. מחקרים על שיטת ה-
ERBT הראו שיפור של ערכי "אנטיגן סגולי של הערמונית" (PSA) עם העלייה במינון הקרינה, אך זאת גרם גם לעלייה ברעילות לרקמה. מחקר שלב 3 זה, הוא הראשון שהראה שטיפול רדיותרפי ממוקד מוריד את אחוזי ההישנות- וזאת מבלי להיות רעיל או להשפיע על איכות החיים של המטופלים.

 

במחקר לא נמצא שוני בתופעות לוואי הגסטרו-אנטרולוגיות בין טיפול רדיותרפי ממוקד לטיפול ERBT. תופעות גסטרו-אנטרולוגיות בדרגה 2 ומעלה נצפו אצל 13% מהמטופלים שטופלו בטיפול רדיותרפי ממוקד, לעומת 12% במטופלים שטופלו ב-ERBT. כמו כן, שכיחות הופעת תופעות גסטרו-אנטרולוגיות מאוחרות, בדרגה 3 ומעלה, היו בשיעור 1% בשתי קבוצות המחקר. תופעות לוואי במערכת השתן והמין נצפו יותר בקבוצת הטיפול הרדיותרפי הממוקד לעומת קבוצת ה-ERBT, בשיעור 6% ו-4%, בהתאמה. 

לכתבה ב-medpagetoday

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני