חדשות

המלצות חדשות לחזרה לפעילות עבור ספורטאים שנדבקו בנגיף הקורונה (JAMA Cardiol)

04/11/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Cardiology מופיעות ההמלצות העדכניות של ה-Sports and Exercise Cardiology Section מטעם ה-American College of Cardiology בכל הנוגע לחזרה לפעילות ספורטיבית של ספורטאים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה, עם דגש על גישה שקולה יותר בנוגע לבדיקות סקר לנזק לבבי.

 

ההמלצות מיועדות למבוגרים המשתתפים בספורט תחרותי וכוללות שתי קבוצות חשובות: ספורטאים צעירים יותר הלוקחים חלק בתחרויות ספורט בבתי ספר תיכונים וספורטאים מבוגרים יותר בגילאי 35 שנים ומעלה, הממשיכים להיות פעילים לאורך חייהם.

 

המומחים מסבירים כי ההמלצות משתנות בהתאם לנתונים והעדויות המצטברות אודות למהלך הזיהום הנגיפי. בחושד מאי פורסמו המלצות אשר התבססו על הניסיון של המומחים בטיפול בחולים מאושפזים עם COVID-19 ולא נכללו ספורטאים באוכלוסיה זו. באותה עת, חלק גדול מההמלצות היו בגדר ניחושים.

 

עם זאת, עם חזרת תחרויות הספורט וספורטאים תחרותיים וספורטאים ממכללות שבו לאימונים, המומחים הבינו כי יש לעצור ולבחון אם ההמלצות שפורסמו במאי עדיין נכונות. כאשר הם נכנסו לעובי הקורה, הובן כי יש מקום לשיפור ולכן פורסמו ההמלצות החדשות.

 

למעשה, ההמלצות כעת תומכות בהשלמת פחות בדיקות לבביות מאחר ונזק לבבי אינו נפוץ כפי שסברו בתחילת הדרך.

 

בתחילת המגפה ניתן היה לזהות נזק לבבי בחולים שאושפזו בבית חולים ולכן עלתה שאלה אם הדבר נכון גם לחולים צעירים ובריאים שנדבקו בנגיף. עם זאת, בחודשים האחרונים נאספו נתונים שהעידו כי חולים צעירים שנותרו ללא תסמינים או פיתחו זיהום קל הם בסיכון נמוך מאוד, מאוד, לנזק לבבי.

 

כעת ברור כי אין מקום לשלוח ספורטאים צעירים לבדיקות לבביות נרחבות, העשויות להיות מיותרות לחלוטין. רק במקרים בהם הספורטאים ממשיכים לסבול מתסמינים או אלו עם הישנות תסמינים לאחר חזרה לפעילות ספורטיבית יש להפנות להמשך בדיקות.

 

JAMA Cardiol. Published online October 26, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני