חדשות

מערכת ניקוד חדשה מסייעת בחיזוי התפתחות אי-ספיקת לב בחולים עם סוכרת וקדם-סוכרת (JACC Heart Fail)

18/01/2021

 

מערכת ניקוד חדשה המנבאת את הסיכון לאבחנה חדשה של אי-ספיקת לב בתוך חמש שנים, המבוססת על מספר ביומרקרים מוכרים וזמינים לשימוש, עשויה לסייע בהנחיית טיפול במעכבי SGLT-2 (Sodium Glucose Cotransporter-2) למניעת אי-ספיקת לב בחולים עם סוכרת וקדם-סוכרת, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JACC Heart Failure.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את השימוש במדד סיכון המבוסס על ביומרקרים מוכרים לזיהוי חולים עם הפרעות במשק הסוכר המצויים בסיכון גבוה להתפתחות אי-ספיקת לב. מדגם המחקר כלל משתתפים ללא מחלות לב וכלי דם משלושה מחקרי עוקבה (Atherosclerosis Risk in Communities, Dallas Heart Study ו-Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis).

 

החוקרים יצרו מדד סיכון שכלל מספר מדדים: רמות טרופונין לבבי ברגישות גבוהה של 6 ננוגרם/ליטר ומעלה, רמות NT-proBNP  של 125 פיקוגרם/מ"ל ומעלה, רמות hsCRP של 3 מ"ג/ליטר ומעלה והיפרטרופיה של חדר שמאל על-פי בדיקת אקו-לב, כאשר כל מדד קיבל נקודה אחת.

 

ניתוח הנתונים כלל 6,799 משתתפים עם הפרעות במשק הסוכר (33.2% חולי סוכרת, 66.8% חולים עם קדם-סוכרת). מדד הסיכון הדגים יכולת הבחנה טובה וחיזוי הסיכון לאי-ספיקת לב בתוך 5 שנים ו-10 שנים בקרב חולים עם קדם-סוכרת וסוכרת.

 

הסיכון בתוך 5 שנים לאי-ספיקת לב עלה באופן הדרגתי עם עליה במדד הסיכון, כאשר הסיכון הגבוה ביותר תועד בקרב אלו עם מדד של 3 נקודות ומעלה (סיכון לאבחנה של אי-ספיקת לב של 12% בחולי סוכרת ושל 7.8% בחולים עם קדם-סוכרת).

 

המספר המשוער של אירועי אי-ספיקת לב הניתנים למניעה עם טיפול במעכבי SGLT-2 לכל 1,000 מטופלים לאורך חמש שנים עמד על 11 מטופלים בכלל מדגם חולי הסוכרת ונע בין 4 באלו עם מדד סיכון אפסי ועד 44 באלו עם מדד סיכון של 3 נקודות ומעלה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב מבוגרים עם סוכרת וקדם-סוכרת, מדד סיכון המבוסס על סמנים זמינים לשימוש מסייע בחיזוי הסיכון לאי-ספיקת לב ועשוי לסייע בהנחיית ההחלטות לטיפול בתרופות למניעת אי-ספיקת לב.

 

JACC Heart Fail. Published online January 6, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני