חדשות

הערכת השימוש בטסטוסטרון בקרב מתבגרים (J Endo Soc)

22/01/2021

 

טיפול חליפי בטסטוסטרון ניתן באופן שגרתי למתבגרים עם עיכוב התפתחותי של גדילה והתבגרות או היפוגונאדיזם. לאור הזמינות של תכשירי טסטוסטרון חדשים רבים שנכנסו לשימוש לטיפול במבוגרים, במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Endocrine Society סוקרים הכותבים את העדויות הזמינות ואפשרויות טיפול חליפי בטסטוסטרון למתבגרים.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגר PubMed לזיהוי מאמרים אודות טיפול בטסטוסטרון, אנדרוגנים, מתבגרים והתבגרות.

 

מהנתונים עולה כי שימוש קצר-טווח ב-Testosterone Enanthate או טיפול פומי ב-Testosterone Undecanoate הוא בטוח ויעיל להשראות התבגרות וגדילה בגברים עם עיכוב התפתחותי. יש עדויות חיוביות אודות השימוש בטסטוסטרון טרנסדרמאלי להשראה ושמירה על התבגרות מינית. הבטיחות והיעילות של טיפול ארוך-טווח בטסטוסטרון להשלמה ושמירה על התבגרות מינית לא הוכחו.

 

משטרי טיפול חליפי בטסטוסטרון הנוכחיים מבוססים על מסמכי קונצנזוס ודעות מומחים, אך אין הנחיות מבוססות-עדויות בנושא. יש הנחיות מוגבלות אודות אופן ותזמון התחלת טיפול בטסטוסטרון ועל גישות המעקב לאחר התחלת הטיפול. למרות הכניסה לשוק של מגוון רחב פורמולות טסטוסטרון חדשות, אלו נועדו לשימוש במבוגרים וקשה לטטר את המינונים למתבגרים.

 

לסיכום, טיפול חליפי בטסטוסטרון במתבגרים לוקה בחסר לאור העדר נתונים ארוכי-טווח בנוגע לבטיחות ויעילות ואפשרויות מוגבלות המאושרות לשימוש באוכלוסיה זו. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לזהות את אופן מתן, מינון, משך ומועד אופטימאלי של טיפול חליפי בטסטוסטרון במתבגרים הנדרשים לטיפול באנדרוגנים.

 

J Endo Soc. 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני