חדשות

סיכון מוגבר לאירועים חריגים חמורים עם טיפול נזאלי ב-Esketamine (מתוך Psychother Psychosom)

17/04/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Psychotherapy and Psychosomatics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי חולים שטופלו ב- Esketamine כנגד דיכאון עמיד לטיפול מצויים בסיכון מוגבר לאירועים חריגים חמורים ולא-צפויים, כולל דיסוציאציה, טשטוש ומחשבות אובדניות, בהשוואה לאלו שטופלו בנוגדי-דיכאון אחרים. כמו כן, מטופלים אלו בסיכון מוגבר להתקפי חרדה ופרנויות. הסיכון היה בולט יותר בנשים, באלו עם מחלות רקע ובאלו שנטלו תרופות ממרובות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תרסיס נזאלי של Esketamine אושר לטיפול כנגד דיכאון עמיד לטיפול בחודש מרץ בשנת 2019. כעת הם ביקשו להתבסס על נתונים במאגר FDA Adverse Event Reporting System להערכת אירועים חריגים על-רקע Esketamine, במטרה להעריך את פרופיל הבטיחות של הטיפול.

 

מאגר הנתונים כלל 962 חולים שפיתחו בסך הכולל 2,274 אירועים חריגים על-רקע Esketamine (ממוצע של 2.4 אירועים לאדם); 389 חולים פיתחו אירוע חריג חמור ותועדו 22 מקרי תמותה.

 

אירועים חריגים חמורים על-רקע הטיפול היו נפוצים יותר משמעותית בקרב נשים; בחולים שקיבלו מינונים גבוהים יותר של Esketamine; באלו שקיבלו תכשירים נוגדי-דיכאון רבים, טיפול תרופתי בשילוב עם מייצבי מצב רוח, תרופות אנטי-פסיכוטיות, בנזודיאזפינים, או תרופות סומאטיות, היו בסיכון גבוה יותר לאירועים חריגים חמורים, לעומת אירועים לא-חמורים (P<0.001).

 

החוקרים זיהו סימנים למספר אירועים חריגים, דוגמת דיסוציאציה, סדציה, תחושת שכרות, מחשבות אובדניות ואובדנות. סימנים לאובדנות ומחשבות על פגיעה עצמית, אך לא ניסיון אובדני או השלמת אובדנות, נותרו משמעותיים לאחר בהשוואת Esketamine אל מול Venlafaxine.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי Esketamine מלווה בסיכון מוגבר לאירועים חריגים חמורים וקוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את פרופיל הבטיחות של הטיפול.

 

Psychother Psychosom. 2021;90:41-48

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני