חדשות

האם טיפול בתרופות אנטי-פסיכוטיות מגן מפני COVID-19? (מתוך Schizophrenia Res)

18/04/2021

 

טיפול בתרופות אנטי-פסיכוטיות עשוי להגן מפני זיהום בנגיף הקורונה או להוביל למהלך מחלה קלה יותר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, אשר פורסמו כמכתב לעורך בכתב העת Schizophrenia Research.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את שיעורי ההימצאות והפרוגנוזה של COVID-19 ב-698 חולים ע הפרעות פסיכיאטריות חמורות, אשר קיבלו טיפול בזריקה ארוכת-טווח של תכשירים אנטי-פסיכוטיים. קבוצת הביקורת כללה 557,576 משתתפים ללא הפרעה פסיכיאטרית.

 

בתקופה שבין פברואר ועד נובמבר בשנת 2020, 4.1% מהביקורות נדבקו בנגיף הקורונה, זאת בהשוואה ל-1.3% בלבד מאלו עם הפרעות פסיכיאטריות חמורות (9 מבין 698 חולים). בכל המקרים של זיהום בנגיף הקורונה בחולים תחת טיפול אנטי-פסיכוטי, למעט חולה אחד (8 מבין 9 חולים), החולים לא סבלו מתסמינים של הזיהום הנגיפי.  מידע מדויק אודות מחלה אסימפטומטית בקבוצת הביקורת לא היה זמין בידיי החוקרים.

 

עוד מדווחים החוקרים על שיעור אשפוזים נמוך יותר בקרב חולים עם הפרעות פסיכיאטריות, בהשוואה לביקורות (0% לעומת 8.5%), כמו גם שיעור נמוך יותר של אשפוזים ביחידות טיפול נמרץ (0% לעומת 0.9%) ותמותה עקב נגיף הקורונה (0% לעומת 1.1%), אם כי ההבדלים לא היו מובהקים סטטיסטית.

 

במחקר דומה, אותם חוקרים מצאו כי חלק גדול מהגנים שהביטוי שלהם משתנה עקב זיהום בנגיף הקורונה עוברים השתקה ע"י תרופות אנטי-פסיכיאטריות. למרות שהממצאים דורשים מחקרים נוספים בנושא, ייתכן כי לתגלית זו תהיה חשיבות רבה מאחר ומתן תרופות בעלות ייעוד אחד, עשוי לסייע בטיפול בנגיף הקורונה.

 

Schizophrenia Res. Published online February 19, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני