חדשות

ביומרקר חדש בשתן עשוי להעיד על פרוגנוזת סרטן הערמונית (Life)

16/11/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

סמן ביולוגי חדש לסרטן הערמונית המזוהה בשתן, מעיד לא רק על נוכחותם של גידולים אגרסיביים, אלא גם על כמות הגידולים הללו. במחקר של דגימות לאחר כריתת ערמונית, חוקרים מצאו כי רמת ה-Multigene Prostate Urine Risk-4 (PUR-4) נמצאה במתאם לנוכחות ולכמות של גידולים בציון גליסון 4, אך לא לגידולים בעלי היסטולוגיה אגרסיבית פחות. התוצאות מצביעות על כך ש-"PUR יכול להראות לנו אילו גברים בסיכון בינוני עשויים להזדקק לטיפול ואת מי ניתן לנהל באופן שמרני", אמר מחבר המאמר.

להערכה מבוססת הסמן הביולוגי המסורתי לסרטן הערמונית - אנטיגן ספציפי לערמונית (PSA), יש רגישות וסגוליות מוגבלות, מה שמוביל לביופסיות מיותרות ולטיפול יתר. הסמן הביולוגי PUR, מסווג בין ארבע קבוצות ומבוסס על 36 גנים. הקטגוריות שלו תואמות את ההסתברויות להימצאות רקמה תקינה (PUR-1), סיכון נמוך (PUR-2), סיכון בינוני (PUR-3) וסיכון גבוה (PUR-4) לסרטן הערמונית. צוות המחקר ניסה להבין את הקשר בין PUR-4 לכמות ודרגת הגידול.

על בסיס דגימות ביופסיה מ-215 גברים עם סרטן הערמונית, החוקרים מצאו שערכי PUR-4 מתואמים באופן מובהק עם העלייה בציון גליסון. ערכי PUR-4 היו גדולים משמעותית בגברים עם גידולים עם ציון גליסון 4 שהיו בגודל גדול מהחציון מאשר בגידולים קטנים יותר. ערכי PUR-4 עבור גידולי גליסון 3 גדולים היו גם כן משמעותיים יותר מגידולים קטנים יותר, אם כי ההבדל לא הגיע למובהקות סטטיסטית.

לא היה מתאם מובהק בין רמות PUR-4 ו-PSA, וערכי PUR-4 לא היו קשורים לאזור הגידול הכללי או לאזור הגידול עם ציון גליסון 3. עם זאת, כמות הגידול בציון גליסון 4 הראתה מתאם חזק עם ערכי PUR-4, שלא השתנה לאחר התאמה לגודל הערמונית הכולל.

"המחקר מראה שבדיקת PUR יכולה להעריך את כמות הגידול בציון גליסון 4 ללא צורך בביופסיה", אמר מחבר המחקר, "לכן הוא יכול להיות כלי שימושי להערכת פרוגנוזה של סרטן הערמונית". יתרון המרקר החדש הוא היותו מבוסס על גנים רבים, ולכן הוא מסוגל לזהות מחלות ממאירות שבדיקות אחרות, המסתמכות על גנים בודדים בלבד, עלולות שלא לקלוט.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני