חדשות

הפרעות שינה חמורות יותר בקשישים עם אטופיק דרמטיטיס (מתוך כנס ה-Revolutionizing Atopic Dermatitis Symposium)

27/12/2021

 

קשישים בגילאי 65 שנים ומעלה עם אטופיק דרמטיטיס סובלים ממחלה בחומרה דומה לזו של מבוגרים צעירים יותר, אבל מתמודדים עם פגיעה חמורה יותר בשינה ומתקשים בעיקר להמשיך לישון, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-Revolutionizing Atopic Dermatitis Symposium.

 

מדגם המחקר כלל מבוגרים בגילאי 18 שנים ומעלה עם אבחנה של אטופיק דרמטיטיס, אשר טופלו במרכז רפואי אקדמי בין 2014 ועד 2019. המשתתפים עברו בדיקת עור בכל הגוף והשלימו שאלונים ממוחשבים. חומרת המחלה העורית נקבעה על-פי מדדי EASI (Eczema Area and Severity Index), SCORAD (Scoring Atopic Dermatitis), IGA (Investigator's Global Assessment) ו-POEM (Patient-Oriented Eczema Measure).

 

החוקרים בדקו גם את תדירות הפרעות שינה, כולל קשיים להירדם ולשמור על השינה, והשלימו ניתוח סטטיסטי להערכת הקשר בין גיל (65 שנים ומעלה לעומת 18-64 שנים) עם חומרת אטופיק דרמטיטיס, הפרעות שינה או עייפות, תוך תקנון למדדי POEM, מין וגזע.

 

מהנתונים עולה כי לא תועדו הבדלים במדדי EASI, POEM או SCORAD בין קשישים בגילאי 65 שנים ומעלה ובין מבוגרים צעירים. עם זאת, גיל מבוגר לווה בעליה במספר הלילות בהם דווח ל הפרעת שינה עקב אטופיק דרמטיטיס בשבוע האחרון (יחס סיכויים של 2.14, p=0.0142), כמו גם עם עייפות מוגברת בשבוע האחרון (יחס סיכויים מתוקן של 1.81, p=0.0313), קשיים להירדם בשבוע האחרון (יחס סיכויים מתוקן של 1.98, P=0.0118) וקשיים לשמור על השינה בשבוע האחרון (יחס סיכויים מתוקן של 2.26, p=0.003), אך לא זוהה קשר עם קשיים בהירדמות בשבוע האחרון.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע מדוע בקשישים עם אטופיק דרמטיטיס שכיחות מוגברת של הפרעות שינה ולנסות לזהות התערבויות אופטימאליות להתגבר על הפרעות השינה באוכלוסיה זו.

 

מתוך כנס ה-Revolutionizing Atopic Dermatitis Symposium

 

לידיעה ב-MD Edge

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני