חדשות

טיפול ב-Anakinra אינו מקל על עייפות כרונית (Ann Intern Med)

14/03/2017

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine עולה כי טיפול ב- Anakinra (קינרט) אינו מביא לשיפור משמעותי בחומרת עייפות בחולים עם תסמונת עייפות כרונית (CFS או Chronic Fatigue Syndrome).

 

מדגם המחקר כלל 50 נשים שענו על קריטריוני ה-CDC להגדרת CFS, הדורשים מעבר לשישה חודשים ומעלה של עייפות מגבילה, חמורה וממושכת, לפחות 4 מתוך 8 הקריטריונים הבאים: תשישות לאחר מאמץ, שינה לא-מרעננת, הפרעה בריכוז או בזיכרון קצר-טווח, כאבי ראש, כאבי שרירים, קשריות לימפה רגישות, כאבי גרון, או כאבי מפרקים.

 

החוקרים חילקו באקראי את המשתתפות לזריקות יומיות של Anakinra במינון 100 מ"ג או פלסבו, למשך ארבעה שבועות, ועקבו אחר הנשים למשך 20 שבועות נוספים. התוצא העיקרי היה ההבדל בין הקבוצות במדד CIS-Fatigue (Checklist of Individual Stregnth) לאחר ארבעה שבועות טיפול.

 

מהתוצאות עולה כי ההבדלים בתוצא העיקרי לא היו מובהקים סטטיסטית ועמדו על 1.5 נקודות. בשתי הקבוצות תועדה ירידה כוללת בעייפות לאחר 20 שבועות, אך במרבית הנשים נותרה עייפות חמורה, עם מדד CIS-Fatigue ממוצע של מעל 35 נקודות.

 

בשתי מטופלות ב- Anakinra (8%) חלה הקלה בעייפות החמורה (מדד נמוך מ-35 נקודות), זאת בהשוואה לחמש נשים (20%) בקבוצת הפלסבו.

 

החוקרים לא זיהו הבדלים מובהקים בין הקבוצות בקרב 48% הנשים שדיווחו כי מחלתן התפתחה לאחר זיהום, ולא תוארו הבדלים מובהקים בתום הטיפול או המעקב בתוצאים משניים שכללו ליקוי, תפקוד גופני או חברתי, דחק פסיכולוגי או חומרת כאב.

 

תופעות לוואי היו נפוצות יותר בקבוצת הטיפול הפעיל (96% לעומת 56%), בעיקר עקב תגובות באתר ההזרקה (68% לעומת 4%). לא תוארו תופעות לוואי חמורות וכל התופעות הללו חלפו. שיעור גבוה יותר של נשים שטופלו ב- Anakinra ניחשו נכונה איזה טיפול ניתן להן (68% לעומת 60%).

 

Ann Intern Med. Published online March 7, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני