חדשות

האם יש מקום להשלים בדיקות סקר למחלות כבד בחולים עם סוכרת מסוג 2? (מתוך כנס ה-EASD)

08/10/2020

 

לאור שיעור גבוה של מחלת כבד שומני בקרב חולים עם סוכרת מסוג 2, עולה השאלה האם יש מקום להשלים בדיקות סקר למחלת הכבד בחולים עם סוכרת מסוג 2. במהלך כנס ה-European Association for the Study of Diabetes טענו מומחים כי התשובה לשאלה זו תלויה באדם אותו שואלים, כאשר עדיין ישנם מכשולים רבים בנושא.

 

מנקודת מבט של מומחי כבד, יש לשקול מעקב כבדי כעת לאור זמינות בדיקות סקר לא-פולשניות. מנקודת מבט מעשית, כל חולה סוכרת מסוג 2 מעל גיל 50 שנים מצוי בסיכון גבוה למחלת כבד שומני ולכן יש מקום להשלים בדיקות סקר לכך בעת האבחנה. לאור זאת, רבים תומכים בהשלמת בדיקות סקר בעת האבחנה והחלטה על המשך בדיקות בתלות  בתוצאות הבדיקות.

 

אחרים טוענים כי יש לקחת בחשבון כי מומחי כבד פוגשים בעיקר במקרים החמורים ביותר של מחלת כבד שומני. מנגד, רופאי סוכרת ואנדוקרינולוגים צפויים לפגוש במספר אדיר של חולים העשויים להיות בסיכון למחלת כבד ובעקבות ההמלצות העדכניות מטעם ה-EASLD/EASD/EAOD, הדבר יוביל למספר רב של חולים מאובחנים וכאלו שיש להפנות למומחים למחלות כבד.

 

בשלב זה, הם תומכים בהקמת תהליך סקירה מהימן ומשתלם מבחינת מאזן עלות-תועלת. אחת ההצעות היא כי מעקב הכבד יהיה מותאם אישית ברמת המטופל, כמו גם ברמת התשתיות.  לדוגמא, מדידת אנזימי כבד הינה אמצעי פחות מדויק לזיהוי מחלת כבד, אך בדיקות דם הן זמינות מאוד, בעוד שבדיקות הדמיה אינן כה נגישות למרבית המרפאות לטיפול בחולי סוכרת.

 

המומחים מדגישים כי חשוב להוכיח כי החיפוש אחר נוכחות מחלת כבד באוכלוסיית חולים זו מוביל לשינוי התוצאות באופן משתלם מבחינת עלות-תועלת. הבדיקות ממשיכות להתפתח, אך חשוב מכך, ישנה התקדמות בגזרת הטיפולים ולכן ההחלטה בנוגע למאזן עלות-תועלת צפויה גם היא להשתנות.

 

מתוך כנס ה-EASD

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני