חדשות

שכיחות גבוהה של פיברוזיס כבדי מתקדם במבוגרים עם סוכרת מסוג 2 (Diabetes Care)

11/12/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקרב חולים עם סוכרת מסוג 2 בארצות הברית שיעורי הימצאות גבוהים של פיברוזיס סטיאטוזיס ופיברוזיס כבדי.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סוכרת מסוג 2 הינה גורם סיכון חשוב להתקדמות מחלת כבד מטבולית לפיברוזיס מתקדמת. כעת הם ביקשו לספק הערכה של שיעורי הימצאות סטיאטוזיס ופיברוזיס במבוגרים עם סוכרת מסוג 2 בארצות הברית, כפי שנקבע לפי בדיקת אלסטוגרפיה וכן לזהות גורמים שנקשרו עם מחלות אלו.

 

מחקר החתך כלל מבוגרים עם סוכרת מסוג 2, אשר לקחו חלק בסקר NHANES לשנים 2017-2018 והשלימו הערכה באמצעות בדיקת אלסטוגרפיה. סטיאטוזיס ופיברוזיס כבדי אובחנו על-פי הערך החציוני של CAP (Controlled Attenuation Parameter) ו-LSM (Liver Stiffness Measurement), בהתאמה.

 

מבין 825 החולים עם בדיקות אלסטוגרפיה מהימנות זמינות, סטיאטוזיס כבדי (CAP של 274 dB/m ומעלה), פיברוזיס מתקדם (LSM של 9.7 kPa ומעלה) ושחמת כבד (LSM של 13.6 kPa ומעלה) זוהו ב-73.8%, 15.4% ו-7.7% מהחולים, בהתאמה.

 

הגיל הממוצע של המשתתפים עם פיברוזיס מתקדמת עמד על 63.7 שנים ושל אלו עם שחמת כבד עמד על 57.8 שנים.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי מדד מסת גוף, גזע שאינו-שחור ורמות ALT היו כולם גורמים מנבאים בלתי-תלויים של סטיאטוזיס; מדד מסת גוף, גזע שאינו-שחור ורמות AST ו-GGT זוהו כמנבאים בלתי-תלויים של פיברוזיס מתקדם.

 

ממצאי המחקר תומכים בהשלמת בדיקות סקר לפיברוזיס וסטאטוזיס כבדי בחולים עם סוכרת מסוג 2.

 

Diabetes Care 2020 Dec

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני