חדשות

איגוד ה-AAP ממליץ להימנע ממתן קודאין לילדים (Pediatrics)

20/09/2016

 

במאמר שפורסם בכתב העת Pediatrics במהלך חודש ספטמבר הוצגו המלצות עדכניות מטעם ה-American Academy of Pediatrics לפיהן יש להימנע ממתן קודאין לילדים. הכותבים קוראים להגבלה רשמית של השימוש בתכשיר זה בילדים.

 

למרות הצטברות עדויות לפיהן קודאין עשוי להיות מסכן-חיים או להוביל לתגובה נשימתית פטאלית בילדים, התרופה עדיין זמינה למכירה ללא מרשם רופא להקלה על שיעול ב-28 מדינות בארצות הברית.

 

בדצמבר 2015, ועידה מטעם ה-FDA (Food and Drug Administration) המליצה כנגד מתן קודאין לטיפול בשיעול בילדים, אך ההמלצות הסופיות מטעם הסוכנות עדיין לא פורסמו.

 

קודאין הינו פרו-תרופה המומר למורפין ע"י אנזים כבדי CYP2D6. עם זאת, שונות גנטית מביאה לכך שבחלק מהחולים המטבוליזם שלו איטי מדי ובאחרים המטבוליזם מהיר מדי. בחלק מהחולים, בפרט בילדים וחולים עם דום נשימה חסימתי בשינה, המטבוליזם מהיר במיוחד.

 

רופאים גם הביעו חשש כי בחלק מהחולים תגובה משככת כאבים לא-הולמת. הכותבים מציינים כי לחלק גדול מהאירועים מסכני החיים ומקרי התמותה מאפיינים קליניים חופפים, כולל גיל צעיר, משטר טיפול באקמול וקודאין לאחר-ניתוח וכריתת שקדים בשל הפרעות נשימה בשינה. עם זאת, הם מזהירים כי רופאים אינם יכולים להיות בטוחים כי אירועים חריגים חמורים לא יופיעו במצבים אחרים, בעיקר מאחר והשמנה מעלה את הסיכון להפרעות נשימה בשינה לא-מאובחנות.

 

הם קוראים לנקוט אמצעים נוספים למניעת בעיות עתידיות עקב השימוש בקודאין בילדים. לדבריהם, יש מקום להדרכה טובה יותר של ההורים והגבלות פורמאליות יותר באשר לשימוש בילדים, ללא תלות בגיל. החוקרים קוראים להשלמת מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את הסיכון והתועלת של טיפולים שונים.

 

Pediatrics. Published online September 19, 2016

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני