חדשות

תיאור מקרה: סרקומה אפיתליואידית לא-ממויינת כגורם לחום ממקור לא-ידוע (J Med Case Reports)

02/03/2019

 

חום ממקור לא-ידוע (Fever of Unknown Origin או FUO) מהווה לעיתים קרובות דילמה אבחנתית לרופאים, לאור האבחנה המבדלת הנרחבת. אחת הקטגוריות של מחלות הגורמות לחום ממקור לא-ידוע הינה ממאירויות; מבין אלו, סרקומה של רקמה רכה הינה בין הגידולים הפחות נפוצים וגידולים אלו מהווים פחות מ-1% מכלל הממאירויות במבוגרים ולעיתים קרובות אינן מתייצגות עם ביטויים סיסטמיים מכל סוג.

 

בתיאור המקרה שפורסם בכתב העת Journal of Medical Case Reports מתארים הכותבים אישה לבנה בת 73 שנים, אשר התייצגה עם היסטוריה של חום ועייפות ניכרת מזה כשבועיים. התסמין הנוסף היחיד שציינה היה היסטוריה חולפת של כאב בברך שמאל, שתחילה סברה כי אינו רלבנטי לחום הנוכחי. בבדיקה גופנית ובבירור הראשוני לא זוהה גורם ברור, אך רמות C-Reactive Protein בדמה היו מוגברות משמעותית עד 207 מ"ג/ליטר. המטפלים השלימו בדיקת תרביות דם ושתן והחולה אושפז לבית החולים לבירור נוסף, תוך התחלת טיפול אנטיביוטי אמפירי.

 

תרביות הדם חזרו עקרות, אך במהלך האשפוז נמדד חום פעם נוספת. בדיקת CT לא זיהתה מקור לחום. לא תועדו וגטציות על המסתמים בבדיקת אקו-לב. הטיפול האנטיביוטי הופסק מאחר ונראה כי החום אינו נובע ממקור זיהומי והחולה לא פיתחה תסמינים נוספים. החולה חשה טוב דיו בכדי להמשיך מעקב אמבולטורי ושוחררה לאחר שמונה ימי אשפוז.

 

חודש אחד לאחר השחרור לביתה, החולה עדיין סבלה מאותם תסמינים, אך דיווחה עוד על הישנות הכאב בברך השמאלית. בדיקת אולטרה-סאונד ובדיקת MRI הדגימו מסה של רקמה רכה בגודל 4.5*6.8*11.6 ס"מ, אשר זוהתה כסרקומה בביופסיה.

 

החולה הופנתה להשלמת ניתוח לכריתת החלק הדיסטאלי של עצם הפמור והפתולוגיה העידה על מחלה בשלב T2bN0M0. לאחר הניתוח הושלם טיפול קרינתי, אך הערכה נוספת הראתה כי החולה פיתחה מחלה גרורתית.

 

מקרה זה מציג מקרה לא טיפוסי של סרקומה נדירה של רקמה רכה, אשר התייצגה כחום ממקור לא-ידוע, כאשר האתיולוגיה בבסיס החום אינה ברורה. הכותבים מאמינים כי מקרה זה מדגיש את חשיבות ההתייחסות לכל תסמין, קטן כגדול, בניסוח האבחנה המבדלת המורכבת במקרים של חום ממקור לא-ידוע.

 

J Med Case Reports. 2019;13(24) 

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני