חדשות

טיפול קצר ב-Remdesivir עדיף על טיפול סטנדרטי כנגד COVID-19 (מתוך הודעת חברת Gilead)

01/06/2020

 

בחולים מאושפזים עם דלקת ריאות על-רקע COVID-19 אשר טופלו בתכשיר האנטי-ויראלי Remdesivir עם טיפול סטנדרטי תועד סיכוי גבוה יותר לשיפור קליני בתקופת זמן נתונה, בהשוואה לחולים שקיבלו טיפול סטנדרטי בלבד, כך עולה מתוצאות מוקדמות עליהן דיווחה יצרנית התרופה, חברת Gilead Sciences בהודעה לעיתונות.

 

במסגרת מחקר SIMPLE Moderate חולקו באקראי 584 חולים ביחס 1:1:1 לשלוש קבוצות: טיפול ב-Remdesivir למשך 5 או 10 ימים, או טיפול סטנדרטי בלבד. תוצא הסיום העיקרי היה המצב הקליני, כפי שנקבע בסולם של 7 נקודות לאחר 11 ימים.

 

החוקרים מדווחים כי בקרב מטופלים ב-Remdesivir למשך 5 ימים, בנוסף לטיפול הסטנדרטי, הסיכוי לשיפור קליני לאחר 11 ימים היה גבוה ב-65%, בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול סטנדרטי בלבד. ההבדל בשיפור היה מובהק סטטיסטית רק בהשוואת קבוצת החולים שקיבלו את הטיפול למשך 5 ימים, כאשר החוקרים לא זיהו הבדל מובהק משמעותי בקרב מטופלים ב-Remdesivir למשך 10 ימים.

 

לאחר 11 ימים, שיעור גבוה יותר משמעותית של מטופלים ב-Remdesivir למשך 5 ימים השיגו שיפור של לפחות נקודה אחת במדד הקליני (76% לעומת 66%). בקבוצת המטופלים ב-Remdesivir לאורך 10 ימים, שיעורי התגובה המקבילים עמדו על 70%.

 

שיפור של שתי נקודות תועד ב-70% מהמטופלים בתרופה למשך 5 ימים וב-65% מאלו שטופלו בתרופה למשך 10 ימים, זאת בהשוואה לשיעור של 61% מהחולים תחת טיפול סטנדרטי בלבד.

 

שיעורי החמרה קלינית או תמותה נטו להיות גבוהים יותר בקבוצת הביקורת (11%), בהשוואה לקבוצות הטיפול ב-Remdesivir (3% עם טיפול במשך 5 ימים ו-6% עם טיפול במשך 10 ימים).

 

בדומה לדיווחים קודמים, הטיפול ב-Remdesivir נסבל היטב, כאשר תופעות הלוואי הנפוצות כללו בחילה, שלשול וכאבי ראש.

 

חברת Gilead הודיעה כי בכוונתה להגיש את התוצאות הללו לפרסום בעיתונות הרפואית בשבועות הקרובים.

 

מתוך הודעת חברת Gilead

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני