חדשות

איבופרופן עשוי להיות טוב יותר מפראצטמול לטיפול בתינוקות (JAMA Network Open)

05/11/2020

 

לטיפול בפראצטמול ואיבופרופן פרופיל בטיחות דומה בילדים מתחת לגיל שנתיים, אך איבופרופן מוביל להורדה מהירה יותר של החום במהלך ארבע השעות הראשונות לאחר מתן הטיפול, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

 

החוקרים השלימו מטה-אנליזה של נתונים מ-19 מחקרים עם למעלה מ-200,000 חולים משבע מדינות. בסיכומו של דבר, 11 מחקרים היו אקראיים ומבוקרים וכללו 28,450 משתתפים. ארבעה מהמחקרים הללו דיווחו על תוצאי כאב ותשעה מחקרים כללו נתונים אודות בטיחות הטיפול. שמונה מחקרים דיווחו על נתונים ממחקרים לא-אקראיים, כאשר שניים סיפקו נתונים אודות חום ושמונה כללו נתוני בטיחות.

 

החוקרים מדווחים כי שתי התרופות נמצאו בטוחות לשימוש. בעבר עלו שאלות אודות בטיחות השימוש באיבופרופן והסיכון לתופעות לוואי המערבות את הכליות ואת מערכת העיכול. החוקרים לא מצאו עדויות מובהקות סטטיסטית לעליה בשיעור אירועים חריגים חמורים בכליות או במערכת העיכול בלמעלה מ-42,000 ילדים. שתי התרופות היו בטוחות כאשר ניתנו במינונים המומלצים ותופעות לוואי עקב שתי התרופות היו מאוד נדירות.

 

הטיפול באיבופרופן הוביל לחום גוף נמוך יותר ופחות כאב לאחר 24 שעות והחוקרים מצאו עדויות לפיהן איבופרופן עשוי להיות טוב יותר מפראצטמול בכל הנוגע להורדת החום בתוך ארבע שעות מהמנה הראשונה. לרוע המזל, המחקרים שנכללו בסקירה לא דיווחו על נתוני כאב או אי-נוחות בנקודת זמן זו. עם זאת, ילדים עם חום גבוה סובלים מאי-נוחות ומסיבה זו ניתן הטיפול באיבופרופן ופראצטמול.

 

ממצאי המחקר מעידים כי איבופרופן טוב יותר מפראצטמול לאיזון כאבים בתוך 4 עד 24 שעות ממתן הטיפול.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי למרות ששתי התרופות שנבחנו בסקירה היו בטוחות לשימוש בילדים מתחת לגיל שנתיים, איבופרופן הוביל להורדה מהירה יותר של החום ועשוי להיות עדיף על פראצטמול.

 

JAMA Network Open, October 30, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני