חדשות

תוצאות חיוביות ל-TENS בטיפול בנשים עם פיברומיאלגיה (Arthritis & Rheumatism)

27/11/2019

מנתונים שפורסמו בכתב העת Arthritis & Rheumatism עולה כי בנשים עם פיברומיאלגיה, טיפול פעיל ב-TENS (Transcutaneous electrical nerve stimulation) לאורך ארבעה שבועות מלווה בשיפור משמעותי בכאב על-רקע תנועה ותוצאים קליניים אחרים, בהשוואה לטיפול דמה או טיפול שלא כלל TENS.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי פיברומיאלגיה מתאפיינת בכאב ועייפות, בפרט במהלך פעילות גופנית. טיפול TENS מבוסס על הפעלת מנגנונים אנדוגניים לעיכוב כאב. כעת הם ביקשו לבחון אם שימוש ב-TENS במהלך פעילות מוביל לשיפור כאב על-רקע תנועה ותוצאים אחרים בנשים עם פיברומיאלגיה.

 

המשתתפות במחקר חולקו באקראי לטיפול פעיל ב-TENS (103 נשים), טיפול-דמה (99 נשים), או ללא טיפול ב-TENS (99 נשים) וקיבלו הוראה להשתמש במכשיר בבית בהיקף של שעתיים ביום בזמן פעילות, למשך ארבעה שבועות. המכשיר שימש לאזור עמוד-שדרה מותני וצווארי-חזי, בעצימות הגבוהה ביותר שנסבלה. המשתתפים דירגו את הכאב שהופק על-רקע תנועה (התוצא העיקרי של המחקר) ואת דרגת העייפות בסולם של 11 נקודות לפני ואחרי השימוש ב-TENS.

 

לאחר ארבעה שבועות, בקבוצת הטיפול הפעיל ב-TENS דווח על ירידה גדולה יותר בכאב שהופק על-רקע תנועה ובעייפות, בהשוואה לטיפול דמה (כאב: הבדל של 1.0- בין הקבוצות, p=0.008; עייפות: הבדל של 1.4-, p=0.001) ובהשוואה לקבוצת החולים שלא טופלו ב-TENS (כאב: הבדל של 1.8-, p<0.0001; עייפות: הבדל של 1.9-, p=0.0001).

 

שיעור גדול יותר של חולים בקבוצת הטיפול הפעיל ב-TENS דיווח על שיפור ברושם הכללי של שינוי, בהשוואה לאלו בקבוצת טיפול-דמה (70% לעומת 31%, p<0.0001) ואלו שלא טופלו ב-TENS (9%, p<0.0001).

 

החוקרים לא זיהו אירועים חריגים חמורים על-רקע TENS ופחות מ-5% מהמשתתפות במחקר דיווחו על אירועים חריגים קלים משנית ל-TENS.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון את התועלת של TENS בתנאי עולם-אמיתי ולבסס את החשיבות הקלינית של ממצאי המחקר הנוכחי.

 

Arthritis & Rheumatism, 18 November 2019

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני