חדשות

מרבית הטיפולים כנגד פיברומיאלגיה אינם נתמכים בעדויות באיכות גבוהה (JAMA Internal Medicine)

01/11/2020

 

מרבית הטיפולים הזמינים כעת לטיפול בפיברומיאלגיה אינם מתבססים על עדויות באיכות גבוהה התומכות ביעילותם להפחתת כאב או שיפור איכות חיים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine.

 

מבין 65 טיפולים שונים שנכללו בסקירה, החוקרים זיהו עדויות באיכות גבוהה התומכות רק ביעילות טיפול קוגניטיבי התנהגותי, נוגדי-דיכאון וטיפולים לדיכוי מערכת העצבים המרכזית. למרות שדרגת הודאות באשר ליעילות הטיפולים הללו היא גבוהה, גודל ההשפעה שלהם עשוי שלא להיות משמעותי קלינית לחולים.

 

החוקרים בחנו נתונים מ-224 מחקרים עם קרוב ל-30,000 משתתפים. מהנתונים עולה ישנן עדויות באיכות גבוהה התומכות ביעילות של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי לטיפול בכאב בטווח קצר (הבדל ממוצע משוקלל של 0.9-), טיפולים לדיכוי מערכת העצבים המרכזית ונוגדי-דיכאון להקלה על כאב (הבדל ממוצע משוקלל של 1.2- ו-0.5-, בהתאמה).

 

באשר לאיכות חיים, עדויות באיכות גבוהה תומכות ביעילות קצרת-טווח של נוגדי-דיכאון (הבדל ממוצע משוקל של 6.8-) ויעילות בטווח-ביניים של תכשירים לדיכוי מערכת העצבים המרכזית ונוגדי-דיכאון (הבדל ממוצע משוקלל של 8.7- ו-3.5-, בהתאמה).

 

מהערכת היקף ההשפעה של הטיפולים השונים עלה כי כלל הטיפולים לא ענו על סף שינוי מינימאלי בעל חשיבות קלינית באיכות החיים של החולים. החוקרים גם לא מצאו עדויות רבות אודות היעילות ארוכת הטווח של הטיפולים השונים.

 

לדברי החוקרים, ישנן עדויות באיכות מתונה התומכות ביעילות טיפולים דוגמת אקופונקטורה, פעילות גופנית, גרייה מגנטית למוח ואחרים. איכות העדויות מוגבלת בעיקר בשל המספר הקטן של מחקרים עם הערכות לא-מדויקות, או בעקבות סוגיות מתודולוגיות של המחקרים.

 

הממצאים אינם שוללים את האפשרות כי חלק מהטיפולים שנכללו בסקירה הם יעילים לאורך פרק זמן ארוך יותר. החוקרים גם מציינים כי מספר מחקרים קטן בחן את התועלת של טיפולים משולבים ולאור האופי המורכב של המחלה, לגישה הכוללת מספר התערבויות עשויה להיות חשיבות גדולה יותר.

 

JAMA Internal Medicine, online October 26, 2020

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני