חדשות

ההשפעה של תכנית שיקום קבוצתית מולטי-דיציפלינרית על איכות החיים של חולי פיברומיאלגיה (J Clin Rheumatol)

28/12/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Rheumatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תכנית קבוצתית המיועדת לחולי פיברומיאלגיה הובילה לשיפור משמעותי באיכות החיים הבריאותית של המשתתפים, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים עם פיברומיאלגיה איכות חיים בריאותית ירודה. כעת הם ביקשו לבחון את התועלת ארוכת הטווח של תכנית שיקום מולטי-דיציפלינרית קבוצתית בת שמונה שבועות, אשר התמקדה ביכולת ההתמודדות והטיפול העצמי של החולים.

 

מדגם המחקר כלל 94 חולים עם פיברומיאלגיה, אשר נתנו הסכמתם להשתתף במחקר. לפני תחילת התכנית, המשתתפים השלימו שאלונים להערכת מחלות רקע, כמו גם הערכה של איכות החיים הבריאותית על-בסיס שאלון 36-Item Short-Form Health Survey בתחילת המחקר, לאחר 8 שבועות, 6 חודשים ושנה אחת.

 

מהנתונים עולה כי איכות החיים הבריאותית הגופנית והנפשית של החולים הייתה נמוכה משמעותית בתחילת המחקר, לצד רמות גבוהות של דיכאון, חרדה ושחיקה. רק שני חולים פרשו מוקדם מהתכנית; 89% מהמשתתפים היו זמינים להערכה לאחר שנה אחת.

 

עד לתום התכנית, איכות החיים הבריאותית השתפרה משמעותית בכל התחומים. השפעה זו נשמרה לאחר שישה חודשים ולאחר שנה אחת בכל המדדים. השינויים לאחר שנה אחת היו גדולים יותר בקרב חולים צעירים יותר ובאלו עם תחושות דיכאון טרם תחילת הטיפול.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בתועלת של תכנית שיקום קבוצתית המיועדת לחולי פיברומיאלגיה.

 

J Clin Rheumatol. 2020;26(8):313-319

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני