חדשות

רק שילוב של תוספי סידן עם ויטמין D (אך לא ויטמין D בלבד) משיג שיפור בצפיפות העצם והפחתת הסיכון לשברים (JAMA Netw Open)

27/12/2019

בעוד שמחקרים תצפיתיים הדגימו קשר בין ריכוז גבוה יותר של ויטמין D (25-hydroxyvitamin D) בדם ובין סיכון מופחת לשברים מכל-סוג ושברי ירך, מחקרים אקראיים ומבוקרים לא הדגימו ירידה בסיכון עם תוספי ויטמין D בלבד.  רק שילוב של ויטמין D ביחד עם סידן (ויטמין ה-D כידוע משפר את ספיגת הסידן ) הראה הפחתת סיכון לשברים -  כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה חדשה שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

 

במסגרת הסקירה השיטתית ומטה-אנליזה ביקשו החוקרים לבחון את הסיכון לשברים על-פי רמות ויטמין D על-בסיס מחקרים תצפיתיים ואת התועלת של ויטמין D בלבד או בשילוב עם סידן להפחתת הסיכון לשברים, על-בסיס מחקרים אקראיים ומבוקרים.

 

הסקירה השיטתית כללה מחקרים תצפיתיים להערכת הסיכון לשברים וריכוז ויטמין D בדם, אשר כללו לפחות 200 שברים. יתרה מזאת, החוקרים כללו מחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת ויטמין D בלבד, או בשילוב עם סידן, אשר פורסמו עד תחילת 2019 וכללו לפחות 500 משתתפים עם לפחות 10 מקרי שברים.

 

הסקירה כללה 11 מחקרים תצפיתיים שכללו 39,141 משתתפים, מהם עלה כי עליה של 10 ננוגרם/מ"ל בריכוז ויטמין D בדם לוותה בירידה של 7% בסיכון לכל שבר וירידה של 20% בסיכון לשברי ירך.

 

הסקירה כללה גם 11 מחקרים אקראיים ומבוקרים שכללו 34,243 משתתפים להערכת ויטמין D בלבד ו-6 מחקרים שכללו 49,282 משתתפים להערכת ויטמין D עם סידן. מהנתונים עלה כי תוספי ויטמין D בלבד לוו בהבדל משמעותי של 8.4 ננוגרם/מ"ל בדם, אך לא נרשמה ירידה משמעותית בסיכון לשבר מכל-סוג או לשברי ירך. לעומת זאת השילוב של תוספי ויטמין D (400-800 יחידות/יום) עם סידן (1,000-1,200 מ"ג/יום) לווה בירידה של 6% בסיכון לכל שבר וירידה של 16% בסיכון לשברי ירך.

 

עוד מדווחים החוקרים כי ישנם שבעה מחקרים אקראיים ומבוקרים גדולים, הנערכים בימים אלו וצפויים לדווח על ההשפעות של התוספים במינונים גבוהים יותר של ויטמין D על הסיכון לשברים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מכלול העדויות אינו תומך בהשפעות של ויטמין D בלבד למניעת שברים.

 

JAMA Netw Open. Published online December 20, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני