חדשות

נתונים חדשים תומכים בבטיחות שימוש ב-Terbinafine במהלך היריון (JAMA Dermatol)

07/04/2020

 

ממחקר עוקבה ארצי מדנמרק עולה כי טיפול מקומי ב-Terbinafine במהלך ההיריון אינו מלווה בסיכון מוגבר למומים מולדים מג'וריים או הפלות ספונטאניות, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Dermatology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Terbinafine הינו תכשיר אנטי-פטרייתי נפוץ, אך אין נתונים רבים אודות בטיחות הטיפול בהיריון. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הקשר בין חשיפה לטיפול מקומי או פומי ב- Terbinafine במהלך היריון ובין הסיכון למומים מולדים והפלות ספונטאניות.

 

המחקר הארצי נערך בדנמרק בין תחילת שנת 1997 ועד סוף שנת 2016 וכלל למעלה מ-1.6 מיליון הריונות. החוקרים השלימו התאמה בין הריונות עם חשיפה לטיפול פומי ב- Terbinafine והריונות ללא חשיפה לטיפול זה (יחס 1:10), הריונות עם חשיפה מקומית ל- Terbinafine לעומת הריונות ללא חשיפה לטיפול זה (יחס 1:10) וחשיפה לטיפול פומי או טיפול מקומי ב- Terbinafine.

 

מדגם המחקר כלל 891 הריונות עם חשיפה ל- Terbinafine פומי, 3,174 הריונות עם ל-Terbinafine מקומי ו-40,650 הריונות ללא חשיפה ל- Terbinafine.

 

החוקרים לא זיהו הבדלים בסיכון למומים מג'וריים בין ילדים לאימהות שנחשפו לטיפול פומי ב-Terbinafine ובין אלו לאימהות שלא נחשפו לתכשיר זה (יחס סיכויים של 1.01, רווח בר-סמך 95% של 0.63-1.62). בדומה, לא תועד הבדל בסיכון למומים מג'וריים בין ילדים לאימהות עם חשיפה פומית ל-Terbinafine ובין ילדים לאימהות שלא נחשפו לתכשיר זה במהלך ההיריון. יתרה מזאת, לא תועדו הבדלים בסיכון למומים מג'וריים בין חשיפה פומית או חשיפה מקומית ל-Terbinafine.

 

הסיכון להפלה ספונטאנית גם כן לא היה גבוה יותר בעקבות חשיפה במהלך ההיריון לטיפול פומי או טיפול מקומי ב-Terbinafine, בהשוואה לסיכון להפלה בהריונות ללא חשיפה לתכשיר זה. גם במקרה זה, החוקרים לא זיהו הבדל בסיכון להפלה ספונטאנית בין טיפול מקומי או טיפול פומי ב-Terbinafine.

 

לסיכום, חשיפה פומית או מקומית ל-Terbinafine במהלך ההיריון לא לוותה בסיכון מוגבר להפלה ספונטאנית או מומים מולדים בצאצאים.

 

JAMA Dermatol. Published online March 4, 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני