חדשות

האם הפלה מעלה את הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2? (Diabetologia)

26/05/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetologia מדווחים חוקרים מדנמרק על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בנשים עם היסטוריה של הפלות קיים סיכון מוגבר להתפתחות סוכרת מסוג 2 בשלב מאוחר יותר במהלך החיים, כאשר ניתוח הנתונים מעיד על קשר מנה-תגובה כך שהסיכון גדול יותר עם עליה במספר ההפלות בעבר.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים העידו כי אובדן היריון מלווה בשכיחות מוגברת של טרשת עורקים ואי-ספיקת לב איסכמית בעתיד וכי אירוע זה עשוי להיות מנבא של סוכרת מסוג 2. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון אם אובדן היריון מלווה בסיכון מוגבר להתפתחות סוכרת מסוג 2 בשלב מאוחר יותר.

 

החוקרים התבססו על מאגר ארצי מדנמרק וזיהו את כל הנשים שנולדו בין 1957-1997, עם אבחנה של סוכרת מסוג 2 בין השנים 1977-2017. הנשים הותאמו ביחס 1:10 לביקורות ללא-סוכרת מהאוכלוסייה הכללית וניתוח סטטיסטי שימש להערכת יחס הסיכויים לסוכרת מסוג 2 בהתאם להיסטוריה של הפלות בעבר.

 

מדגם המחקר כלל 24,774 נשים עם סוכרת מסוג 2 והחוקרים בחרו 247,740 ביקורות ללא סוכרת. בנשים שהרו אי-פעם עם היסטוריה של אובדן היריון יחיד נרשמה עליה של 18% בסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2 בעתיד, באלו עם היסטוריה של אובדן 2 הריונות תועדה עליה של 38% בסיכון לסוכרת ובאלו בהן נרשם אובדן של לפחות 3 הריונות תועדה עליה של 71% בסיכון לאבחנה של סוכרת מסוג 2 בשלב מאוחר יותר, בהשוואה לנשים שהרו אי-פעם ולא חוו אובדן היריון.

 

בנשים שמעולם לא הרו הסיכוי לאבחנה של סוכרת מסוג 2 היה גבוה ב-56% בהשוואה לנשים שהרו אי-פעם עם היסטוריה של אובדן היריון.

 

תוצאות דומות תועדו לאחר תקנון להשמנה וסוכרת הריונית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר משמעותי ועקבי בין אובדן היריון ובין אבחנה מאוחר יותר של סוכרת מסוג 2. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון אם הקשר הנ"ל נובע מגורמי סיכון משותפים או אם שינויים מטבוליים בשלב טרום-סוכרתי עומדים בבסיס הקשר הנ"ל.

 

Diabetologia 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני