חדשות

הדיוק האבחנתי של בדיקת C-Reactive Protein לזיהוי הופעה מאוחרת של זיהום ביילודים (JAMA Pediatr) והערות עורך נאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

17/02/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Pediatrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי הערכת רמות C-Reactive Protein (CRP) בדם בעת ההערכה הראשונית של יילוד עם חשד להופעה מאוחרת של זיהום אינה צפויה לסייע באבחנה מוקדמת או בזיהוי יילודים בהם נדרש בירור נוסף או טיפול אנטי-מיקרוביאלי.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הדיוק של בדיקת CRP אל מול תרבית דם לאבחנה של הופעה מאוחרת של זיהום ביילודים. הם אספו נתונים ממחקרים במאגרי MEDLINE, Embase ו-Science Citation Index והתמקדו במחקרי עוקבה ומחקרי חתך שכללו השוואה של הדיוק של רמות CRP בדם מול תוצאות תרביות מיקרוביולוגיות לאבחנת הופעה מאוחרת (מעל 72 שעות לאחר הלידה) של זיהום ביילודים שאושפזו לאחר הלידה.

 

הסקירה כללה 22 מחקרים, עם סך כולל של 2,255 יילודים (גדלי המדגמים נעו בין 11-590 יילודים). המשתתפים במרבית המחקרים היו פגים (לידה לפני 37 שבועות היריון) או נולדו במשקל לידה נמוך מאוד (פחות מ-1,500 גרם). שני מחקרים כללו גם יילודים שנולדו במועד.

 

מרבית המחקרים התבססו על ערך סף מוגדר מראש של CRP לקביעת תוצאה חיובית (5-10 מ"ג/ליטר) והדיוק של הבדיקה נבחן אל מול עדות למיקרו-אורגניזם פתוגני בתרבית בדם.

 

מהנתונים עולה כי עם בנוכחות חציון הספציפיות (0.74), סיכום הרגישות של בדיקת CRP עמד על 0.62 (רווח בר-סמך 95% של 0.50-0.72). תוספת בדיקת CRP בדם להערכה של יילודים בהם סבירות טרם-בדיקה של 40% להופעה מאוחרת של זיהום (החציון במחקרים שנכללו בסקירה) הוביל לסבירות לאחר-בדיקה של 26% לתוצאה שלילית וסבירות של 61% לתוצאה חיובית.

 

ממצאי המחקר מעידים כי הערכת רמות CRP בדם בעת ההערכה הראשונית של יילודים עם חשד להופעה מאוחרת של זיהום אינה צפויה לסייע רבות באבחנה מוקדמת של זיהום או זיהוי יילודים בהם יש מקום לבירור או התערבות נוספת.

 

JAMA Pediatr. 2020 Feb 3

הערות עורך נאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

מאמר זה מדגיש שוב את העובדה שהקליניקה היא זו הקובעת ביתר לגבי הסיכון לספסיס מאוחר ביילוד. לפי מאמר זה, ומאמרים רבים אחרים, אין לבדיקת crp שום יתרון בעזרה לאבחון ספסיס מאוחר ביילוד. כולי תקווה כי לאחר מחקר מקיף זה המטפלים יזנחו את בדיקת ה-crp כמדד לאיבחון ספסיס מאוחר ויתרכזו בממצאי הבדיקה הקלינית.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני