חדשות

האם ניתוח מעקף קיבה מקל משמעותית על תסמיני GERD? (מתוך Alimentary Pharmacology & Therapeutics.)

06/06/2019

 

ניתוח מעקף קיבה עשוי להביא להקלה בתסמיני GERD (Gastroesophageal Reflux Disease) רק במחצית מהחולים עם השמנת-יתר חמורה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Alimentary Pharmacology & Therapeutics.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הסיכון ארוך הטווח להמשך או הישנות תסמיני ריפלוקס לאחר ניתוח מעקף קיבה.  לצורך כך, החוקרים השלימו מחקר ארצי שכלל את כל המבוגרים עם אבחנה של GERD לפני ניתוח מעקף קיבה, אשר השלימו את הניתוח בין 2006-2015 והיו במעקב עד 2016. מדגם המחקר כלל 2,454 משתתפים (81.7% נשים) בגיל ממוצע של 46.1 שנים. חציון משך המעקב עמד על 4.6 שנים.

 

הגדרת המשך/הישנות תסמיני ריפלוקס התבססה על המשך טיפול במעכבי תעלות מימן או אנטגוניסטים לקולטן להיסטמין במשך למעלה משישה חודשים לאחר הניתוח.

 

החוקרים מדווחים כי הישנות ריפלוקס תועדה ב-48.8% מהמשתתפים במחקר בתוך שנתיים מניתוח מעקף קיבה ונותרה יציבה עד 10 שנים לאחר הניתוח (שינוי שנתי ביחס שיעורי היארעות של 1.00). גורמי סיכון להישנות ריפלוקס כללו מינון גבוה לפני הניתוח של תרופות כנגד ריפלוקס (יחס שיעורי היארעות של 1.77, בהשוואה למינונים נמוכים), גיל מתקדם (יחס שיעורי היארעות של 1.12 בהשוואת גיל מעל 50 אל מול גיל מתחת ל-40 שנים), נשים (יחס שיעורי היארעות של 1.28) ומחלות נלוות (יחס שיעורי היארעות של 1.26 בהשוואת מדד Charlson Comorbidity Index של 2 נקודות ומעלה לעומת מדד אפסי).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי תסמיני ריפלוקס פוחתים במהירות לאחר ניתוח מעקף קיבה, אך כמחצית מהחולים לאחר ניתוח נדרשים להמשך טיפול תרופתי להקלה על תסמינים אלו. לאור זאת, ייתכן כי ישנה הערכת-יתר של יעילות ניתוח מעקף קיבה כנגד תסמיני ריפלוקס.

 

Alimentary Pharmacology & Therapeutics. Published online June 5, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני