חדשות

האם יש מקום לתוספת מעכב MM9 לכימותרפיה כנגד ממאירויות של הקיבה או צומת וושט-קיבה? (מתוך כנס ה-GICS)

23/01/2019

 

תוספת התכשיר הניסיוני Andecaliximab לטיפול כימותרפי לא הביאה לשיפור התוצאות בחולים עם אדנוקרצינומה מתקדמת של הקיבה או צומת וושט-קיבה, אך מניתוח נוסף של הנתונים עלה כי ההישרדות השתפרה משמעותית בחולים בגילאי 65 שנים ומעלה. במהלך כנס ה-GICS (Gastrointestinal Cancers Symposium) הסבירו החוקרים כי הם התעניינו מאוד בתופעה של הגיל, כאשר מהנתונים עלה כי הטיפול שיפר את ההישרדות הכוללת וההישרדות ללא-התקדמות מחלה בחולים בגילאי 65 שנים ומעלה.

 

במחקר בשלב 3 בחנו החוקרים את תוצאות משלב mFOLFOX6 עם ובלי Andecaliximab ב-432 חולים עם אדנוקרצינומה לא-מטופלת, שלילית ל-HER2, של הקיבה או צומת וושט-קיבה.  החוקרים מסבירים כי הם בחרו בטיפול אגרסיבי מאחר ורצו להדגים שיפור אמיתי בתועלת של הטיפול, כאשר תקוותם הייתה לשפר את ההישרדות הכוללת מ-11.5 חודשים ל-16.4 חודשים, עם יחס סיכון של 0.70.

 

עם זאת, התוצאות היו מאכזבות. למרות שיפור משמעותי בשיעורי התגובה הכוללים עם תוספת Andecaliximab, ההישרדות לא הייתה שונה בין שתי הקבוצות.

 

חציון ההישרדות ללא-התקדמות עמד על 7.5 חודשים עם Andecaliximab ועל 7.1 חודשים ללא טיפול זה (p=0.10). החוקרים זיהו מגמה של נטיה לשיפור עם התכשיר הניסיוני, אך זו לא הייתה מובהקת סטטיסטית.

 

חציון משך ההישרדות הכולל עמד על 12.5 חודשים עם תוספת מעכב MMP ועל 11.8 חודשים ללא תוספת הטיפול הניסיוני (P=0.56). למרבה הצער, החוקרים לא זיהו כל שיפור עם תוספת Andecaliximab.

 

עם זאת, מניתוח נוסף של הנתונים עלה כי תוספת Andecaliximab הובילה לשיפור התוצאות בחולים מבוגרים. בתת-קבוצה של חולים בגילאי 65 שנים ומעלה, חציון משך ההישרדות ללא-התקדמות עמד על 13.9 חודשים עם Andecaliximab, לעומת 10.5 חודשים ללא התרופה (יחס סיכון של 0.64, p=0.29).

 

חציון משך ההישרדות הכוללת בחולים המבוגרים עמד על 13.9 חודשים, לעומת 10.5 חודשים עם טיפול כימותרפי בלבד (יחס סיכון של 0.64).

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת שיפור התגובה לטיפול בקרב חולים בגילאי 65 שנים. הם מוסיפים כי ממשיכים לבחון את תוצאות משלב Andecaliximab עם טיפול אימונותרפי.

 

מתוך כנס ה-GICS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני