חדשות

הממצאים הקליניים המובילים מהכנס השנתי מטעם ה-AACR (מתוך כנס ה-AACR)

21/04/2021

 

הכנס השנתי מטעם ה-American Association for Cancer Research כלל הצגות של מחקרים מעבדתיים ומחקרים קליניים בשלב-מוקדם, אך חלק מההצגות כללו נתונים קליניים העשויים להביא לשינוי הטיפול האונקולוגי. הדבר נכון בעיקר בשנים האחרונות, כאשר מספר מחקרים בשלב 3 להערכת טיפולים אימונותרפיים החלו להתפרסם והחוקרים והספונסרים התחרו על הצגת הממצאים העיקריים בכנסים האונקולוגיים המובילים.

 

מחקר בשלב 3 בחן את השימוש כקו-טיפול ראשון בתכשיר הניסיוני Tebentafusp אל מול טיפול אימונותרפי או כימותרפי בחולים עם מלנומה גרורתית של הענביה. מדובר בחלבון המכוון תאי T להרס תאי גידול המבטאים  gp100. מהנתונים עלה כי לאחר חציון של 14.1 חודשים, ההישרדות הכוללת הייתה ארוכה יותר משמעותית בחולים שטופלו בתכשיר הנסיוני, בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול לפי בחירת הרופאים המטפלים (21.7 חודשים לעומת 16.0 חודשים, בהתאמה). שיעורי ההישרדות המשוערים לאחר שנה אחת מדו על 73.2% עם Tebentafusp ועל 58.5% עם טיפול סטנדרטי (p<0.0001). אירועים חריגים בתיווך היעד או בתיווך ציטוקינים היו הנפוצים ביותר עם Tebentafusp, אך שכיחות תסמונת שחרור ציטוקינים בדרגה 3-4 הייתה נמוכה מאוד.

 

ממחקר בשלב 3 עלה כי Nivolumab הניתן לפני ניתוח בחולים עם סרטן ריאות נתיח מסוג NSCLC, עשוי להביא לשיעורי תגובה פתולוגית מלאה גבוהים יותר, בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד (24% עם משלב כימותרפיה ו-Nivolumab לעומת 2.2% עם כימותרפיה בלבד). עם זאת, החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

במחקר בשלב 1 נבחנה ההשפעות של G207, תכשיר אימונותרפי ניסיוני המכיל נגיף HSV-1 (Herpes Simplex Virus) מהונדס גנטית. התכשיר ניתן בעירוי ישירות למוחם של 12 חולי גליומה בגילאי 7-18 שנים ולווה בחציון הישרדות כולל של 12.2 חודשים, גבוה יותר מכפליים בהשוואה לחציון ההישרדות של 5.3 חודשים בחולים אלו.

 

התכשיר lifileucel מבוסס על מיצוי תאי לימפוציטים המסננים את הגידול בנגעים ממאירים של החולה. במחקר שכלל 66 חולים עם מלנומה גרורתית או לא-נתיחה, הטיפול בתכשיר הניסיוני הוביל לשיעורי תגובה אובייקטיבית של 36.4%, כאשר 3 מבין 24 החולים הדגימו תגובה מלאה לטיפול.

 

הקפדה על אורח חיים בריא עשויה להפחית את הסיכון המוגבר לסרטן ערמונית קטלני בחולים עם מדדי סיכון גנטיים גבוהים, כך עלה מתוצאות מחקר גדול מארצות הברית. מדד סיכון פוליגני שהתבסס על מידע מ-269 שינויים גנטיים זוהה כגורם המנבא מאוד סרטן ערמונית. באמצעות נתונים לאורך עד 22 שנים, החוקרים מצאו כי הקפדה על אורח חיים בריא לא הפחיתה את הסיכון לסרטן ערמונית ולא השפיעה על הסיכון בגברים בסיכון גנטי נמוך. עם זאת, אורח חיים בריא הגן על גברים עם מדד סיכון גנטי גבוה לסרטן ערמונית, כאשר לווה בירידה של כמחצית בסיכון לסרטן ערמונית קטלני, בהשוואה לגברים שלא הקפידו על אורח חיים בריא (3% לעומת 6%).

 

אלו חמשת המחקרים שבחרו באתר מדסקייפ להציג כממצאים העיקריים שהוצגו בכנס השנתי מטעם ה-AACR ואשר להערכתם עשויים להביא לשינוי אופן הטיפול בחולים האונקולוגים.

 

מתוך כנס ה-AACR

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני