חדשות

תגובות מרשימות ל- CAR-T בלימפומה פוליקולרית/ הוצג בכנס ה- ASCO

14/06/2021

מאת ד"ר יוליה וקסמן

על פי תקציר שהוצג ב- ASCO, כ-66%  מהמטופלים עם הישנות/עמידות של לימפומה פוליקולרית השיגו תגובות מלאות לטיפול ב- tisa-cel, שהוא chimeric antigen receptor T-cell (ראשי תיבות  CAR-T ) חדש שפועל דרך CD19.

Tisa-cell הוא קיצור של Tisagenlecleucel הנמכר תחת השם המסחרי Kymriah.

מדובר במחקר פאזה שניה עם זרוע טיפול אחת שכלל 98 מטופלים עם לימפומה פוליקולרית grade 1-3A  שנחשפו ל- 2 קווי טיפול או נכשלו בהשתלה עצמית. מטופלים שקיבלו בעבר טיפול ב- CAR-T או השתלה אלוגנאית לא נכללו במחקר. הגיל החציוני של המטופלים היה 57 (25% היו בני 65 או יותר). ל- 66%  מהמטופלים הייתה מחלה bulky בהתייצגות ו- 60% היו עם FLIPI  של 3 או יותר. המספר החציוני של קווי הטיפול הקודמים היה 4. כ- 44% מהמטופלים קיבלו טיפול מגשר.

כ-86% מהמטופלים הגיבו לטיפול (לפחות תגובה חלקית), כאשר 66% השיגו תגובה מלאה לטיפול. הטיפול היה יעיל גם לקבוצות עם הסיכון הגבוה. במעקב החציוני של 11 חודשים, משך התגובה החציוני, PFS (התקדמות מחלה או תמותה) חציוני, והישרדות חציונית כולם לא הושגו. ה- PFS ב- 6 חודשים היה 76%.

מבחינת פרופיל בטיחות כ- 77%  פתחו תופעות לוואי. מחצית המטופלים פתחו סערת ציטוקינים (CRS) וכולם בדרגה נמוכה. הזמן החציוני ל- CRS  היה 4 ימים מעירוי התאים. ב- 75% מהמקרים למטופלים הייתה מחלה bulky . בנוסף, 9.3% פתחו תופעות לוואי נוירולוגיות או immune effector cell-associated neurotoxicity syndrome (ICANS), כולל אירוע אחד מדרגה שלוש. ב- 100% מהמקרים ICANS היו במטופלים עם מחלה bulky. כל המקרים הללו נפתרו עם טיפול תואם. 3 מטופלים מתו במהלך המחקר ובשלושתם המוות הוגדר כלא קשור לטיפול. לא נמצא קשר בין כמות ה- CART ל- CRS או ל-  ICANS. לציין שה- CRS והטוקסיות הנוירולוגיות צפויות בטיפולים ב- CAR-T.

ההישרדות החציונית בלימפומה פוליקולרית היא 20 שנה, אך במטופלים שנשנים בשנתיים הראשונות לאחר הטיפול הראשוני ההישרדות ב-5 שנים היא 50%. התגובה לטיפול פוחתת עם כל התקדמות בקווי הטיפול. זה במיוחד נכון לחולים עם Follicular Lymphoma International Prognostic Index (FLIPI) scores גבוה. טיפול – CAR-T מתאים למטופלים עם מחלה bulky, קווי טיפול מרובים, מחלה עמידה והתקדמות מוקדמת לאחר טיפול.

חשוב לציין שבמרץ 2021 ה- FDA אישור ל- CAR-T  שנקרא axicabtagene ciloleucel (Yescarta) למטופלים עם למיפומה פוליקולרית לאחר שניים או יותר קווי טיפול בהסתמך על תוצאות ה- ZUMA-5.

הערת המערכת: חשוב לציין שמדובר ב- CAR-T שכבר יש איתו ניסיון קליני בממאירויות אחרות.

הכתבה פורסמה ב- MEDPAGE TODAY

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני