חדשות

תוצאות שילוב ניתוח קטרקט עם נקז Baerveldt בניתוחי גלאוקומה (Br J Ophthalmol)

16/01/2018

 

ניתוח קטרקט והשתלת נקז BT (Baerveldt Tube) לגלאוקומה יבוצע במרבית המקרים באופן נפרד, אך בחלק מהחולים ניתן לשלב את שתי הפרוצדורות, כך מדווחים חוקרים משווייץ במאמר חדש שפורסם במהלך חודש דצמבר בכתב העת British Journal of Ophthalmology.

 

מדגם המחקר כלל 76 חולים (76 עיניים), מהם 38 שטופלו במשלב Phacoemulsification בשילוב עם השתלת BT ו-38 טופלו בהשתלת BT בלבד. שתי הקבוצות היו תואמות מבחינת לחץ תוך-עיני וטיפול תרופתי לגלאוקומה טרם הניתוח.

 

כישלון טיפול הוגדר כאיזון לא מספק של לחץ תוך-עיני (לחץ של עד 5 מ"מ כספית או מעל 21 מ"מ כספית); ירידה של פחות מ-20% בלחץ תוך עיני מתחילת הטיפול; ניתוח חוזר בשל גלאוקומה, אובדן תפישת אור או הסרת השתל.

 

לאחר 36 חודשים, בקבוצת הטיפול המשולב תועד שיעור כשלונות גבוה יותר (37% לעומת 15%) וחציון לחץ תוך-עיני היה גבוה יותר (14 לעומת 12 מ"מ כספית). עם זאת, לא היו הבדלים בין הקבוצות במספר הממוצע של תרופות כנגד גלאוקומה (1.7 לעומת 1.3), חציון חדות ראיה או סיבוכים לאחר ניתוח (13% בשתי הקבוצות).

 

החוקרים כותבים כי התערבות ניתוחית לטיפול בגלאוקומה הופכת מורכבת יותר ויותר. יש לקחת בחשבון את חומרת המחלה, גיל החולים, היענות, השתל או ההתקן המתאימים ביותר ומשתנים אחרים. מחקר זה מסייע בהבנת השיקולים בביצוע שני הניתוחים במקום ניתוח משולב אחד במקרים של גלאוקומה.

 

שילוב Baerveldt עם ניתוח קטרקט ככל הנראה מוביל לתהליכי דלקת נרחבים יותר, בהשוואה לפרוצדורת BT בלבד, כך מוביל לשיעור כישלונות גבוה יותר עקב הצטלקות מוגברת עקב התהליך הדלקתי.

 

Br J Ophthalmol 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני