חדשות

טיפול ב-Suvorexant עשוי להביא להקלה בהפרעות שינה על-רקע תסמינים וזומוטוריים בנשים (Sleep)

18/01/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת Sleep מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי Suvorexant הינו טיפול יעיל ונסבל היטב להקלה על אינסומניה על-רקע תסמינים ומוטוריים ולהפחתת תסמינים וזומוטוריים במהלך הלילה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הנוירופטטיד אורקסין המעודד ערות ומעורב בבקרת טמפרטורה עולה לאחר מנופאוזה ושבו לרמות תקינות בנשים תחת טיפול באסטרוגן, רמז לחשיבות פעילות כנגד אורקסין כטיפול בהפרעת שינה על-רקע תסמינים וזומוטוריים. כעת הם בחנו את היעילות של Suvorexant, לו פעילות אנטגוניסטית כפולה כנגד הקולטן לאורקסין, בטיפול באינסומניה כרונית על-רקע תסמינים וזומוטוריים ליליים.

 

החוקרים השלימו מחקר כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, שכלל 56 נשים עם אינסומניה כרונית על-רקע תסמינים וזומוטוריים ליליים, עם מדד ISI (Insomnia Severity Index) של 15 נקודות ומעלה, אשר השלימו יומני שינה וערות. המשתתפות חולקו באקראי לקבלת טיפול פומי ב- Suvorexant במינון 10-20 מ"ג (27 נשים) או פלסבו (29 נשים), אשר ניתנו כל לילה למשך ארבעה שבועות.

 

מהתוצאות עולה כי מדדי ISI ההתחלתיים עמדו על 18.1 ו-18.3 נקודות, בקבוצת הטיפול ב- Suvorexant ובקבוצת הפלסבו, בהתאמה.

 

לאחר ארבעה שבועות, הירידה הממוצעת במדדי ISI בכל משתתף הייתה גדולה יותר עם Suvorexant בהשוואה לפלסבו (8.1- לעומת 5.6-, בהתאמה; p=0.04). בהשוואה לפלסבו, תדירות תסמינים וזומוטוריים ליליים הייתה נמוכה משמעותית עם Suvorexant (P<0.01).

 

למרות נטייה לשיפור זמני השינה עם טיפול ב- Suvorexant לעומת פלסבו, ההבדל בין הקבוצות לא היה מובהק סטטיסטית לאחר תקנון. לא תועדו הבדלים בתסמינים וזומוטוריים במהלך היום ובין תוצאי שינה אחרים בין הקבוצות.

 

החוקרים מציינים כי הטיפול ב- Suvorexant נסבל היטב.

 

ממצאי המחקר מעידים כי טיפול המכוון כנגד קולטנים לאורקסין עשוי לשמש כאפשרות טיפול חדשה בנשים בגיל העמידה עם אינסומניה כרונית על-רקע תסמינים וזומוטוריים.

 

Sleep, January 11, 2022

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני