חדשות

סיכון מוגבר להתלקחות גאוט בימים הראשונים לאחר קבלת חיסון (Ann Rheum Dis)

07/08/2019

 

בחולים עם גאוט סיכון גבוה כפליים לחוות התלקחות של מחלת המפרקים במהלך הימים הראשונים לאחר קבלת חיסון, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי החיסון הרקומביננטי כנגד הרפס זוסטר מכיל מרכיבים המלווים בסיכון מוגבר להתלקחות גאוט וכעת הם ביקשו לבחון אם חיסונים אחרים גם עשויים להיות קשורים עם התלקחות מחלת המפרקים.

 

החוקרים השלימו מחקר מקרה-חתך של חולים עם גאוט, במטרה לקבוע את הקשר בין חיסון ובין התלקחות גאוט. הם אספו מידע אודות חשיפה לגורמי סיכון אפשריים, כולל חיסונים, במהלך יומיים שקדמו להתלקחות גאוט ותקופת ביקורת בת יומיים ללא התלקחות.

 

מדגם המחקר כלל 517 משתתפים עם גאוט (גיל ממוצע של 55 שנים, 79% גברים), אשר חוו התלקחות גאוט במהלך המעקב. החוקרים מדווחים כי תועדו 28 חיסונים במהלך 990 תקופות בסיכון ו-21 חיסונים במהלך 1,407 תקופות בקרה. קבלת חיסון לוותה בעליה של פי שתיים בסיכון להתלקחות גאוט (יחס סיכויים מתוקן של 1.99, רווח בר-סמך 95% של 1.01-3.89).

 

ממצאי המחקר מעידים כי חיסונים אחרים מעבר לחיסון כנגד הרפס זוסטר מלווים בסיכון מוגבר להתלקחות גאוט, ככל הנראה דרך מנגנונים פתוגנטיים משותפים, דוגמת NLRP3 Inflammasome. עם זאת, הסיכון האבסולוטי להתלקחות גאוט לאחר חיסונים נותר קטן ויש לקחת בחשבון את התועלת הברורה של החיסונים.

 

Ann Rheum Dis. 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני