חדשות

טיפול פליאטיבי לאי-ספיקת לב מלווה בהפחתת שיעור אשפוזים חוזרים (JAHA)

30/05/2020

 

ייעוץ בנושא טיפול פליאטיבי במהלך אשפוז בשל אי-ספיקת לב הדגים תוצאות סותרות אודות ניצול שירותים רפואיים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שכלל יוצאי צבא ופורסמו בכתב העת Journal of the American Heart Association.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול פליאטיבי נועד לתמוך באיכות החיים, איזון תסמינים וקביעת יעדי טיפול בחולי אי-ספיקת לב. בניגוד להוספיס, טיפול פליאטיבי אינו מגביל טיפול להארכת תוחלת החיים. כעת הם ביקשו לבחון את תוצאות טיפול פליאטיבי במהלך אשפוז עקב אי-ספיקת לב.

 

מדגם המחקר כלל יוצאי צבא שאושפזו עם אי-ספיקת לב בין 2010-2015, כאשר החוקרים אספו מהרשומות הרפואיות נתונים דמוגרפיים, קליניים, מעבדתיים ושימוש בשירותי בריאות. המחקר לא כלל חולים שטופלו במסגרת הוספיס.

 

התוצאים העיקריים כללו אי-אילו פרוצדורות (הנשמה מלאכותית, השתלת קוצב לב או דפיברילטור) או העברות (אשפוזים חוזרים או אשפוזים ביחידות טיפול נמרץ) שנדרשו למטופל במהלך 6 החודשים לאחר האשפוז.

 

מבין 57,182 חולים שאושפזו בשל אי-ספיקת לב, 1,431 קיבלו טיפול פליאטיבי ולהם התאימו החוקרים מספר דומה של חולים ללא טיפול פליאטיבי.

 

ממצאי המחקר מעידים כי טיפול פליאטיבי לווה בשיעור נמוך משמעותית של אשפוזים חוזרים מרובים (2 ומעלה) (30.9% לעומת 40.3%, p<0.001), הנשמה מלאכותית (2.8% לעומת 5.4%, p=0.004) והשתלת דפיברילטור (2.1% לעומת 3.6%, p=0.01). לאחר תקנון, החוקרים מצאו כי ייעוץ טיפול פליאטיבי לווה בסיכון מופחת משמעותית לאשפוזים חוזרים מרובים (יחס סיכון מתוקן של 0.73) והנשמה מלאכותית (יחס סיכון מתוקן של 0.76).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול פליאטיבי במהלך אשפוז בשל אי-ספיקת לב מלווה בהפחתת שיעור האשפוזים החוזרים והנשמה מלאכותית של החולים.

 

JAHA 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני