חדשות

השמנת יתר בגיל צעיר מעלה את הסיכון למחלות סרטן בבגרות (Metabolism Clinical and Experimental)

03/02/2019

באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

במחקר שבוצע בגרמניה ערכו חוקרים סקירת ספרות בנושא השמנת יתר בגיל צעיר והסיכון לתחלואה בחיים הבוגרים. החוקרים מציינים כי מאז שנת 1980 חלה עלייה משמעותית בהשמנה בקרב צעירים ברחבי העולם, ומשום שצעירים הסובלים מהשמנת יתר הופכים לרוב לבוגרים הסובלים מהשמנת יתר, ההשלכות הן תחלואה מוגברת במחלות מטבוליות שונות (כגון סוכרת) מחלות לב ומחלות סרטן.

החוקרים מפרטים, על פי מחקרים שונים, כי השמנת יתר קשורה בסיכון מוגבר ל-12 מחלות סרטן, בהן גידולי ראש-צוואר, סרטן קיבה, מעי גס, לבלב, שד ועוד. ראיות מחקריות עכשוויות מצביעות על עלייה בסיכון לתחלואה בסרטן בשיעורים של 30%-10% לכל עלייה של 5 נקודות במדד ה-BMI. החוקרים מציינים עוד, כי מחקרים אחרונים מעידים על סיכון מוגבר בייחוד בקרב אלו אשר עלו למעלה מ-10 ק"ג במשקל בין גיל הנעורים לבגרות.

על מנת לצמצם את הסיכון, החוקרים מציינים את החשיבות של נקיטת פעולות התערבות ברמה האישית והקהילתית. ברמה האישית, החוקרים מתייחסים לשינויים התנהגותיים באורח החיים ולירידה במשקל. ברמה הקהילתית הם מציינים בין היתר את החשיבות של אספקת ארוחות מאוזנות והוספת שיעורי חינוך גופני במוסדות החינוך, וכן מיסוי על מזונות מתוקים ובעלי אחוז שומן גבוה,  כדי לעודד הפחתת צריכה. פורסם בכתב העת Metabolism Clinical and Experimental, דצמבר, 2018  והוצג על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני