חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול קרינתי ואימונותרפי לטיפול בממאירויות ראש וצוואר (מתוך כנס ה-MHNCS)

29/02/2020

 

משלב טיפול קרינתי עם טיפול במעכבי בקרה חיסונית לטיפול בסרטן ראש/צוואר מתקדם-מקומית ענה או עלה על תחזיות שיעורי בקרת מחלה, כך עולה מתוצאות ראשוניות שהוצעו במהלך כנס ה-Multidisciplinary Head and Neck Cancer Symposium.

 

מדגם המחקר כלל 29 חולים עם קרצינומה של תאי קשקש מתקדמת-מקומית באזור הראש והצוואר. כל החולים לא התאימו לטיפול ב-Cisplatin עם הקרנות. במקום זאת, הם קיבלו משלב Pembrolizumab (קיטרודה) עם טיפול קרינתי ותוספת Pembrolizumab לאחר מכן.

 

החוקרים משערים כי הטיפול המשולב צפוי להביא לחציון הישרדות ללא-התקדמות מחלה של 16 חודשים. מהנתונים עלה כי 76% מהחולים שרדו ללא התקדמות מחלה לאחר שנה אחת וכי שיעורי ההישרדות הכוללים לאחר שנה אחת עמדו על 88%.

 

שיעורי הישרדות ללא-התקדמות המשוערים לאחר שנתיים עמדו על 71% ושיעורי ההישרדות הכוללים עמדו על 75%. בחולים עם גידולים חיוביים ל-p16, סמן פרוגנוסטי חיובי, שיעורי ההישרדות ללא-התקדמות מחלה עמדו על 88% ושיעורי ההישרדות הכוללים עמדו על 94%.

 

מרבית תופעות הרעילות היו בדרגת חומרה 1/2, למעט לימפופניה בדרגה 3/4 ב-59% מהחולים. החוקרים מדווחים כי הרעילות הייתה לזו הצפויה עם טיפול קרינתי בלבד. לטיפול הנוכחי היה פרופיל רעילות עדיף על זה המאפיין טיפול המבוסס על Cisplatin, העשוי לגרום להפרעות שמיעה וחרשות.

 

מנתונים אחרים שהוצגו במהלך הכנס עלו תוצאות מבטיחות לטיפול ב-Nivolumab (אופדיבו) בחולים עם ממאירויות של חלל הפה, כאשר במחצית מהחולים הייתה עדות לכיווץ הגידול לאחר שתי מנות בלבד של הטיפול לבדו, או בשילוב עם Ipilimumab.

 

בנוסף, עדויות חדשות תומכות בטיפול ב-Everolimus (אפיניטור) בחולים עם קרצינומה מתקדמת של תאי קשקש של הראש והצוואר, כאשר חולים אלו שרדו ללא התקדמות מחלה לאחר שנתיים עם הטיפול התרופתי.

 

מתוך כנס ה-MHNCS

 

לידיעה ב-Medpage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני