חדשות

התאמת המלצות לטיפול בממאירויות אורולוגיות בעידן COVID-19 (מתוך Eur Urol)

12/04/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת European Urology דנים הכותבים בגישה לטיפול בממאירויות אורולוגיות בעידן מגפת COVID-19. המומחים ממליצים להמשיך כרגיל במתן טיפולים במטרת ריפוי לממאירויות גרורתיות של הערמונית, כליות ודרכי שתן, כמו גם גידולי תאי נבט. עם זאת, הם קוראים לשקול מחדש את מאזן סיכון/תועלת של מספר טיפולים פליאטיביים וטיפולים אדג'וונטים וניאו-אדג'וונטים.

 

על-פי הכותבים, יש לתעדף משטרי טיפול בעלי יתרון הישרדותי ברור וישנה חובת מתן טיפולים העשויים להביא לריפוי המחלה. עם זאת, ייתכן ויש מקום לעצור או לדחות טיפולים בעלי תועלת הישרדותית מתונה או לא-מוכחת.

 

העצה במאמר המערכת משקפת דיונים רבים הנערכים בימים אלו באונקולוגיה והכותבים מודים כי הגישה תלויה מאוד בחומרת המגפה.

 

סביר להניח כי חולים עם תסמינים עקב הגידול הגדל יזכו לעדיפות בקבלת טיפולים, אך ייתכן כי חלק מהטיפולים יידחו עד לאחר שיא המגפה, במידה והגידולים אינם משפיעים על איכות החיים של החולים. כמו כן, ניתוח סרטן שלפוחית שתן צפויים להמשיך ולהיות מוגדרים כניתוחים דחופים מאחר וככל שממתינים זמן רב יותר, כך התוצאות גרועות יותר. עם זאת, במקרים של ניתוחים בשל סרטן ערמונית וכליות, ניתן לדחות באופן בטוח יותר התערבות ניתוחית.

 

הכותבים מציינים כי במקרים של סרטן ערמונית, יש להעדיף טפול פומי לקולטנים לאנדרוגנים על-פני טיפול כימותרפי. מאחר ומדובר בטיפול יעיל, הדורש פחות מגע עם אנשי צוות רפואי ואינו גורם לדיכוי חיסוני או לניצול משאבי בית חולים כמו טיפול כימותרפי.

 

הכותבים ממליצים כנגד כריתת כליה בשלב סרטן כליות גרורתי וטיפול אדג'וונטי לאחר כריתת אשך בשל גידולי תאי נבט בשלב 1 מסיבות דומות וכן לאור עדות מינימאלית לתועלת.

 

באשר לחולים עם ממאירויות בדרכי שתן אשר לא הגיבו לטיפול קו-ראשון מבוסס-פלטינום, המומחים מציעים לא להתחיל או להמשיך בטיפול כימותרפי קו-שני מאחר ואין לכך הצדקה לנוכח העובדה כי הסיכוי לתגובה נע סביב 10% ובצל המחסור במשאבים בתקופה זו.

 

בדומה, הכותבים מציעים לשקול מחדש טיפול כימותרפי בתר-ניתוחי לסרטן בדרכי השתן ובמידה ומחליטים לעשות כן, אזי להסתפק בשלושה מחזורי טיפול, שכן התועלת בשני התרחישים הללו צפויה להיות שולית. עם זאת, במידה והמגפה מובילה לביטול ניתוחי ממאירות, טיפול ניאו-אדג'וונטי עשוי להיות הטיפול ההולם והיחיד.

 

לבסוף, הכותבים ממליצים על העדפת מעכבי בקרה חיסונית על-פני טיפול כימותרפי בחולים עם ממאירות גרורתית בדרכי השתן עם עדות ל-PD-L1, לאור סיכויי תגובה טובים והעדר דיכוי של מערכת החיסון.

 

Eur Urol. In press, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני