חדשות

טיפול אונקולוגי משפיע על הבריאות המינית במרבית החולים (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ASTRO)

30/10/2020

 

הפרעה בתפקוד המיני הינה בעיה נפוצה על-רקע טיפול אונקולוגי כנגד מחלות ממאירות רבות, כאשר מסקר חדש שתוצאותיו פורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ASTRO (American Society for Radiation Oncology) עולה כי 87% מאלו ששרדו ממאירות סובלים מבעיות אלו.

 

החוקרים פיתחו שאלון שהיה מיועד למומחים לטיפול קרינתי, אונקולוגים ומנתחים, אשר כלל למעלה מ-25 שאלות והתמקד בשורדים של מחלות ממאירות. בסך הכול, 405 מבוגרים השלימו את הסקר הממוחשב אודות ההשפעה של טיפול אונקולוגי על התפקוד המיני (391 תגובות היו זמינות לניתוח הנתונים). מרבית המשיבים היו נשים (81%) והממאירויות הנפוצות היו סרטן שד (67%), ערמונית (16%) ורירית רחם (6%). הטיפולים כללו כימותרפיה (78%), טיפול קרינתי (54%) וטיפול הורמונאלי (47%).

 

מרבית השורדים שהשיבו (337 משתתפים, 87%) דיווחו כי לטיפול האונקולוגי הייתה השפעה על התפקוד או התשוקה המינית, כאשר 53.8% דיווחו על הפרעה בדימוי הגוף, 73.4% דיווחו על כאב בעת מגע מיני ו-42.3% לא יכלו להגיע לאורגזמה. כרבע (27.9%) דיווחו כי הרופא שלהם שאל אותם באופן רשמי אודות התפקוד המיני.

 

כ-40% דיווחו כי הזהירו אותם מראש אודות ההשפעה האפשרית של הטיפול על הבריאות המינית. מהנתונים עולה כי בגברים תועד סיכוי גבוה כפליים לדווח כי הם נשאלו אודות הבריאות המינית ולקבל ייעוץ אודות הרעילות האפשרית, בהשוואה לנשים (53% לעומת 22%).

 

מהסקר עלו מספר תובנות, כולל השכיחות הגבוהה של הרעילות המינית של הטיפול האונקולוגי, הבדלים בין המינים בתחום זה והעובדה כי מרבית המשיבים במחקר הביעו עניין בשאלון מובנה אשר ישמש כבסיס לדיון אודות התפקוד המיני עם הרופא המטפל.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ASTRO

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני