חדשות

עדויות חדשות תומכות במתן סטטינים להגנה מפני רעילות לבבית של טיפול כימותרפי (J Am Heart Assoc)

08/01/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American Heart Association מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מתן סטטינים לפני טיפול כימותרפי עשוי להגן מפני הרעילות הלבבית של הטיפול האונקולוגי.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין טיפול בסטטינים ובין אשפוזים וביקורים בחדרי מיון בשל אי-ספיקת לב לאחר טיפול כימותרפי המבוסס על אנתרציקלינים ו/או Trastuzumab כנגד סרטן שד בשלב מוקדם.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי שכלל נשים בגילאי 66 שנים ומעלה, ללא אבחנה קודמת של אי-ספיקת לב, אשר קיבלו טיפול כימותרפי המבוסס על אנתרציקלינים או Trastuzumab בשל אבחנה חדשה של סרטן שד בין השנים 2007-2017. הם התאימו בין נשים שטופלו בסטטינים ונשים שלא קיבלו טיפול זה. נשים שטופלו ב-Trastuzumab הותאמו גם לפי חשיפה לאנתרציקלינים.

 

החוקרים התאימו בין 666 זוגות תואמים של נשים שטופלו באנתרציקלינים ו-390 זוגות תואמים של נשים שטופלו ב-Trastuzumab (גיל חציוני של 69 ו-71 שנים, בהתאמה).

 

לאחר חמש שנים, שיעורי ההיארעות המצטברים של פניות לבית חולים בשל אי-ספיקת לב בעקבות טיפול באנתרציקלינים עמדו על 1.2% בקרב נשים שטופלו בסטטינים, בהשוואה ל-2.9% בקרב נשים שלא טופלו בסטטינים (p=0.01). לאחר טיפול ב-Trastuzumab, שיעורי ההיארעות המצטברים של פניות לבית חולים בשל אי-ספיקת לב עמדו על 2.7% בקרב מטופלות בסטטינים ועל 3.7% בקרב אלו שלא קיבלו טיפול בסטטינים (p=0.09).

 

ממצאי המחקר מעידים כי בקרב נשים שטופלו בסטטינים תועד סיכון נמוך יותר לפניה לבית חולים בשל א-ספיקת לב בשלב מוקדם לאחר טיפול כימותרפי כנגד סרטן שד שכלל אנתרציקלינים, עם מגמות לא-מובהקות סטטיסטית לכיוון סיכון מופחת בעקבות טיפול ב-Trastuzumab. הנתונים תומכים בהשלמת מחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת סטטינים למניעת רעילות לבבית.

 

J Am Heart Assoc. Published online January 6, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני