חדשות

טכנולוגיה שנמצאת בשלבי פיתוח מנסה להשיב את יכולת התנועה לאחר שבץ מוחי

25/02/2021

טכנולוגיה שנמצאת בשלבי פיתוח מנסה להשיב את יכולת התנועה לאחר שבץ מוחי

השבת תנועה לאחר אירוע מוחי יכולה להיות מאתגרת, אך מחקר שמתנהל בימים מנסה להציע דרך אפשרית לעשות זאת. חוקרים שעומדים מאחורי המחקר (Cortimo trial) ביצעו בהצלחה הליך במטופל שעבר שבץ מוחי כשנתיים לפני כן, במהלכו הושתלו במוחו מיקרואלקטרודות שמטרתן לקלוט אותות מוחיים הקשורים לתפקודו המוטורי. בעזרת הקליטה של אותות אלו, הצליחו החוקרים להניע סד שנלבש על זרועו המשותקת.

 

אתר החדשות הרפואיות מדסקייפ ראיין את החוקר הראשי של המחקר, מיג'אל ד. סרויה, פרופסור לנוירולוגיה באוניברסיטת תומס ג'פרסון בפילדלפיה לגבי מה הם הצליחו לעשות במחקר, כיצד טכנולוגיה זו עשויה להראות בסופו של דבר, וההשלכות האפשריות של הטכנולוגיה על חולי שבץ מוחי.

 

במהלך הריאיון ציין סרויה כי הם זיהו מקומות במוחו של המטופל שפועלים כשברצונו לזוז וחיברו לשם אלקטרודות. למרות שאזורי התנועה של המטופל ניזוקו באירוע המוחי, מוחו עדיין הראה אותות שהעידו על התנועה כשהוא חשב על איך לבצע אותה. החוקרים הצליחו לפענח אותות אלו, בזמן אמת, ולהמירם לתנועות של סד שהולבש על מטופל.  

 

סרויה עוד ציין כי הדרך בנושא עוד ארוכה. הוא ציין שיש צורך בלהפוך את המערכת להיות מושתלת באופן מלא ולא בתת-עור כפי שבוצע במחקר. בנוסף, המערכת צריכה את היכולות ההנדסיות לקלוט כמות משמעותית יותר של מידע בזמן קצר, אם כי לדבריו, זה עניין שעם מספיק השקעה אמור להיות פתיר. להערכתו, המערכת עשויה להיכנס לסל הטיפולים ולשימוש קליני כבר ב-5-10 שנים הקרובות.

לדברי סרויה, הם כרגע בהליכים של להוציא את הטכנולוגיה מחוץ לכותלי האוניברסיטה אל עבר חברות מסחריות. שאלה מהותית שהוא מעלה בנוגע לטכנולוגיה קשורה לכך שלא ברור עדיין כמה זמן המערכת עשויה לשרוד בגופו של המטופל. סרויה מציין כי הטכנולוגיה נותנת תקווה לאנשים עם שיתוק לאחר שבץ מוחי ומחזקת את החשיבות בשמירה על בריאות המוח לאחר השבץ המוחי – שכן הטכנולוגיה משתמשת בחלק של המוח שלא נפגע ועל כן בריאותו חשובה לאין שיעור בטיפול עתידי שכזה.

 

לכתבה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני