חדשות

יתרונות בדיקות סקר משולבות לזיהום בנגיפי HCV ו-HIV במרפאות ראשוניות (J Viral Hepat)

28/02/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Viral Hepatitis מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תכנית התערבות פשוטה עשויה להוביל לעליה בשיעור בדיקות הסקר לנגיפי HIV (Human Immunodeficiency Virus) ו-HCV (Hepatitis C Virus), בהשוואה לתכנית הדרכה בלבד וכי באמצעות שאלון למילוי עצמי ובדיקות מהירות הוביל לעליה משמעותית בשיעורי אבחנת זיהומי HCV.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי HCV ו-HIV מהווים גורם משמעותי לתחלואה ברחבי העולם. הם ביקשו לבחון את ההשפעה של תכנית סקר משולבת, הכוללת שאלון להערכת סיכון ובדיקת מהירה לאבחנת הנגיפים על שיעור בדיקות הסקר ואבחנות חדשות של זיהומים אלו.

 

המחקר הפרוספקטיבי, אקראי, נערך במרפאות ראשוניות. זרוע ההתערבות כללה 4 תכנית הדרכה בת 4 שעות, שימוש בשאלון להערכת הסיכון ובדיקות מהירות. במרכזי שנכללו בזרוע הביקורת נכללה רק תכנית ההדרכה. המשתנים העיקריים נבחנו היו היקף בדיקות הסקר ומספר ושיעור אבחנות חדשות של זיהומי HIV ו-HCV.

 

מבין 7,991 משתתפים, ב-4,670 (58.5%) ו-2,894 (36.2%) תועד סיכון ל-HIV או HCV בשאלון האמור. בקרב משתתפים צעירים יותר, גברים ואלו מאמריקה הלטינית ומזרח אירופה תועד הסיכון הגבוה ביותר לתוצאה חיובית בשאלון.

 

שיעור כיסוי בדיקות הסקר הכולל היה גבוה יותר בזרוע ההתערבות (יחס סיכויים של 17.7, p<0.001). רק שני נבדקים חיוביים ל-HIV זוהו, בהשוואה לנבדק אחד במרכזים בזרוע הביקורת. שיעור אבחנות HCV היה גבוה יותר במרכזים בזרוע ההתערבות, עם 37 לעומת 7 בדיקות חיוביות, בהתאמה (יחס סיכויים של 5.2, p<0.001). מבין אלו, ב-10 מקרים מדובר היה באבחנות חדשות וב-27 מקרים היה מדובר באבחנות קודמות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי תכנית התערבות פשוטה עשויה להוביל לעליה בשיעור בדיקות הסקר לנגיפי HIV ו-HCV, בהשוואה לתכנית הדרכה בלבד. בחירת נבדקים בסיכון באמצעות שאלון למילוי עצמי והשימוש בבדיקות מהירות הוביל לעליה משמעותית בשיעורי אבחנת זיהומי HCV.

 

J Viral Hepat. 2021;28(2):345-352.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני