חדשות

חסינות ממושכת כנגד נגיף Norovirus עשויה להיות תלויה בתאי T (מתוך Cellular and Molecular Gastroenterology and Hepatology)

12/04/2021

 

הגנה מפני זיהום במערכת העיכול ע"י נגיף Norovirus תלויה בחלקה בתאי CD8+ T Cell ספציפיים לנגיף, המצויים ברקמות פריפריות, במערכת העיכול וברקמות לימפואידיות, כך טוענים חוקרים מארצות הברית במאמר שפורסם בכתב העת Cellular and Molecular Gastroenterology and Hepatology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כיום אין טיפול תרופתי מאושר כנגד זיהום בנגיף Norovirus ולמרות מספר מחקרים מבטיחים, אין חיסון יעיל. מרבית המחקרים הקודמים התמקדו בחסינות הה ומוראלית, אשר משתנה בין אנשים, עם עדות לתגובה הומוראלית בולטת בחלק מהאנשים, בעוד שבאחרים מתפתחת תגובה הומוראלית המספקת הגנה חלקית בלבד. ממחקר שפורסם בשנה שעברה עלה כי ייתכן ולחסינות תאית יש חשיבות במקרים אלו.

 

להערכת השערה זו, החוקרים אספו תאים מונונוקלארים מדם היקפי משלושה מתנדבים בריאים עם חשיפה לא-ידועה לנגיף Norovirus. לאחר מכן, דגימות הסרום נבדקו לנוכחות נוגדנים פונקציונאליים כנגד הנגיף והובילו לזיהוי פרופיל נוגדנים חוסמים כנגד זנים שונים של Norovirus. בעוד שבשני התורמים הראשונים תועדו נוגדנים כנגד מספר זנים, בתורם השלישי לא תועדו נוגדנים כנגד Norovirus. בדיקות נוספות העידו כי במשתתף האחרון תועדה היסטוריה של חשיפה מוגבלת.

 

לאחר מכן, החוקרים בחנו את התאים המונונוקלארים של התורמים לזיהוי תגובה ספציפית של תאי T כנגד Norovirus באמצעות ספריות חופפות של פפטידים של שלושת מקטעי ORF (Open Reading Frames) של נגיף Norovirus. תגובת תאי T, בעיקר תגובת תאי CD8+ף תועדה בכל התורמים. בעוד שבתורם הראשון תועדה התגובה המשמעותית ביותר ל-ORF1, בשני האחרים התגובה הייתה ממוקדת כנגד ORF2.

 

החוקרים זיהו שבעה אפיטופים של CD8+ אשר נחשבים כיעד חשוב לחיסון ולטיפולים מבוססי-תאים.  ממצאים אלו מאשרים כי תאי CD8+ T-cell ספציפיים לאפיטופים הם מאפיין אוניברסאלי של התגובה החיסונית כנגד נגיף Norovirus ועשויים לשמש כיעד אטרקטיבי לחיסון עתידי.

 

Cellular and Molecular Gastroenterology and Hepatology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני