חדשות

טיפול בתרופות הפועלות ישירות כנגד נגיף HCV מלווה בסיכון מופחת למחלת כליות סופנית (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ASN)

22/11/2021

 

בחולים עם זיהום כרוני בנגיף HCV (Hepatitis C Virus) שקיבלו טיפול בתרופות הפועלות ישירות כנגד הנגיף תועד סיכון מופחת למחלת כליות סופנית ולמשלב מחלת כליות בשלב סופני או תמותה, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-American Society of Nephrology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי זיהום בנגיף HCV מלווה בסיכון מוגבר למחלת כליות כרונית ומחלת כליות בשלב סופני. לאור זאת, הם ביקשו לבחון אם מתן טיפול תרופתי הפועל ישירות כנגד הנגיף בחולים עם HCV מפחית התפתחות מחלת כליות כרונית ומחלת כליות כרונית בשלב סופני.

 

החוקרים זיהו משתתפים עם זיהום בנגיף HCV ממדגם ארצי של יוצאי צבא בארצות הברית באמצעות בדיקת עומס נגיפי ואספו נתונים אודות טיפול בתרופות הפועלות ישירות כנגד הנגיף על-פי ניפוקים מבתי מרקחת. לאחר מכן, הם בחנו את הקורלציה בין הטיפול התרופתי, בהשוואה לאי-נטילת הטיפול התרופתי, עם הופעת מחלת כליות בשלב סופני ומשלב מחלת כליות סופנית או תמותה.

 

מדגם המחקר כלל 114,358 חולים עם זיהום בנגיף HCV (גיל ממוצע בעת אבחנת הזיהום הנגיפי של 55 שנים; קצב פינוי גלומרולארי משוער ממוצע של 92 מ"ל/דקה; 97% גברים). מבין אלו, 51% מהמשתתפים קיבלו בין השנים 2014 ו-2018 טיפול בתרופות בעלות פעילות ישירה כנגד הנגיף. לאורך חציון מעקב של 11.5 שנים תועדו 497 מקרים של מחלת כליות בשלב סופני ו-26,684 מקרים של מחלת כליות בשלב סופני או תמותה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הטיפול בתרופות בעלות פעילות ישירה נגד זיהום בנגיף HCV מלווה בסיכון מופחת למחלת כליות בשלב סופני ומשלב מחלת כליות בשלב סופני או תמותה.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ASN

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני