חדשות

השוואת איזון אינטנסיבי מול איזון סטנדרטי של לחץ הדם (N Engl J Med)

11/11/2015

 

מנתוני מחקר SPRINT (Systolic Blood Pressure Intervention Trial), שתוצאותיו פורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine, עולה כי יעד לחץ דם סיסטולי של מתחת ל-120 מ"מ כספית, בהשוואה ליעד הסטנדרטי המומלץ בהנחיות של עד 140 מ"מ כספית, מלווה בשיעור נמוך יותר של אירועים קרדיווסקולאריים ותמותה מכל-סיבה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי היעדים הטובים ביותר לאיזון לחץ דם סיסטולי להפחתת תחלואה ותמותה קרדיווסקולארית בקרב חולים ללא-סוכרת עדיין אינם ידועים.

 

במסגרת המחקר חולקו באקראי 9,361 חולים עם לחץ דם סיסטולי של 130 מ"מ כספית ומעלה וסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, אך ללא סוכרת, ליעד לחץ דם סיסטולי של עד 120 מ"מ כספית (טיפול אינטנסיבי) או יעד נמוך מ-140 מ"מ כספית (טיפול סטנדרטי). התוצא המשולב העיקרי כלל אוטם שריר הלב, תסמונת כלילית חדה אחרת, אירוע מוחי, אי-ספיקת לב, או תמותה עקב מחלות לב וכלי דם.

 

מהתוצאות עולה כי לאחר שנה אחת, לחץ הדם הסיסטולי הממוצע עמד על 121.4 מ"מ כספית בקבוצת הטיפול האינטנסיבי לעומת 136.2 מ"מ כספית בקבוצת הטיפול הסטנדרטי. ההתערבות הופסקה בשלב מוקדם לאחר חציון מעקב של 3.26 שנים עקב שיעור נמוך משמעותית של תוצא הסיום המשולב בקבוצת ההתערבות לעומת קבוצת הביקורת (1.65% לשנה לעומת 2.19% לשנה, יחס סיכון עם טיפול אינטנסיבי של 0.75, p<0.001). שיעורי התמותה מכל-סיבה היו נמוכים משמעותית בקבוצת ההתערבות (יחס סיכון של 0.73, p=0.003).

 

שיעור האירועים החריגים החמורים, כולל תת לחץ דם, סינקופה, הפרעות אלקטרוליטריות וכשל כלייתי חד, אך לא נפילות, היה גבוה יותר בקבוצת הטיפול האינטנסיבי, בהשוואה לקבוצת הטיפול הסטנדרטי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב חולים בסיכון גבוה למחלות לב וכלי דם, אך ללא סוכרת, יעד לחץ דם סיסטולי של פחות מ-120 מ"מ כספית, בהשוואה ליעד של עד 140 מ"מ כספית, מלווה בשיעורים נמוכים יותר של אירועים קרדיווסקולאריים מג'וריים פטאליים ולא-פטאליים ושיעורים נמוכים יותר של תמותה מכל-סיבה, אם כי תוארו שיעורים גבוהים יותר של מספר אירועים חריגים בקבוצת הטיפול האינטנסיבי.

 

N Engl J Med 2015

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני