חדשות

חשיפה לאורך החיים לרמות LDL ולחץ דם נמוכות יותר מלווה בסיכון מופחת למחלות לב וכלי דם (JAMA)

19/09/2019

 

חשיפה ארוכת-טווח לרמות נמוכות יותר של חלקיקי LDL (Low Density Lipoprotein) ולחץ דם סיסטולי השפעה בלתי-תלויה, אדטיבית ותלוית-מינון על הסיכון למחלות לב וכלי דם, עם ירידה גדולה מאוד בשיעור האירועים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש ספטמבר בכתב העת JAMA.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין חשיפה במהלך החיים למשלב של רמות LDL ולחץ דם סיסטולי נמוכות יותר ובין הסיכון במהלך החיים למחלות לב וכלי דם.

 

מבין 438,952 משתתפים במאגר UK BioBank בין השנים 2006-2010, אשר היו במעקב עד 2018, מדדים גנטיים של LDL ולחץ דם סיסטולי שימשו לסיווג משתתפים לקבוצות עם חשיפה במהלך החיים לרמות LDL נמוכות, לחץ דם סיסטולי נמוך, או מדדי LDL ולחץ דם נמוכים. הם בחנו את ההבדלים בערכי LDL, רמות לחץ דם סיסטולי ואירועים קרדיווסקולאריים בין הקבוצות להערכת הקשר עם הסיכון במהלך החיים למחלות לב וכלי דם.

 

התוצא העיקרי היה יחס הסיכויים לאירועים כליליים מג'וריים, אשר הוגדר כתמותה כלילית, אוטם לבבי לא-פטאלי, או רה-וסקולריזציה כלילית.

 

גיל המשתתפים הממוצע עמד על 65.2 שנים ו-24,980 חוו אירוע כלילי מג'ורי ראשון. בהשוואה לקבוצת הייחוס, בקרב אלו עם מדדים גנטיים של LDL שהיו גבוהים מהחציון נרשמו ערכי LDL נמוכים ב-14.7 מ"ג/ד"ל ויחס סיכויים של 0.73 לאירועים כליליים מג'וריים. בקרב אלו עם מדדים גנטיים גבוהים מהחציון של לחץ דם סיסטולי נרשם לחץ דם סיסטולי נמוך ב-2.9 מ"מ כספית ויחס סיכויים של 0.82 לאירועים כליליים מג'וריים. בקרב אלו עם מדדים גנטיים גבוהים מהחציון של לחץ דם סיסטולי וגם ערכי LDL תועדו ערכי LDL נמוכים ב-13.9 מ"ג/ד"ל ולחץ דם סיסטולי נמוך ב-3.1 מ"מ כספת, עם יחס סיכויים של 0.61 לאירועים כליליים מג'וריים.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי חשיפה למדדי סיכון גנטי גבוהים יותר וערכי LDL ולחץ דם נמוכים יותר לוותה בירידה תלוית-מינון בסיכון לאירועים כליליים מג'וריים. חשיפה משולבת לערכי LDL נמוכים ב-38.67 מ"ג/ד"ל ולחץ דם סיסטולי נמוך ב-10 מ"מ כספית לוותה ביחס סיכויים של 0.22 לאירועים כליליים מג'וריים ויחס סיכויים של 0.32 לתמותה קרדיווסקולארית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי חשיפה גנטית לאורך החיים לרמות נמוכות יותר של חלקיקי LDL ולחץ דם סיסטולי לוותה בסיכון מופחת למחלות לב וכלי דם.

 

JAMA. Published online September 2, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני