חדשות

שכיחות גבוהה של נזק כלייתי חד בנשים שאושפזו בשל קדם רעלת היריון (Hypertension)

07/11/2019

 

שכיחות נזק כלייתי חד על-רקע היריון נעה סביב 15% מהנשים המאושפזים בשל קדם רעלת היריון, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מדרום אפריקה, אשר פורסמו במהלך חודש ספטמבר בכתב העת Hypertension.

 

החוקרים התבססו על נתוני מחקר CRADLE 2, מחקר פרוספקטיבי, תצפיתי, שכלל 1,547 נשים עם קדם רעלת היריון, אשר אושפזו לאחד משלושה בתי חולים בדרום אפריקה בין 2015-2016.

 

שינויים בריכוז קריאטנין בדם שענו על קריטריוני ה-Kidney Disease Improving Global Outcomes להגדרת נזק כלייתי חד זוהו באחת מכל שבע נשים (15.3%). מבין אלו, ב-107 נשים תועד נזק כלייתי חד בדרגה 1, ב-67 תועד נזק בדרגה 2 וב-63 נשים תועד נזק כלייתי חד בדרגה 3.

 

בנשים עם נזק כלייתי חד בכל דרגה תועד סיכוי גבוה יותר לתמותה, פרכוס על-רקע רעלת היריון, אירוע מוחי, או אשפוז ליחידת טיפול נמרץ, בהשוואה לנשים שלא פיתחו נזק כלייתי חד.

 

במהלך המחקר תועדו שבעה מקרי תמותה אימהית בנשים עם נזק כלייתי חד (3%), אך לא זוהה קשר מובהק סטטיסטית עם שלב נזק כלייתי חד. עם זאת, שיעורי רעלת היריון לא עלו עם שלב נזק כלייתי חד, כמו גם שיעורי אשפוזים ליחידות טיפול נמרץ.

 

בנשים שפיתחו נזק כלייתי חד תועד גם סיכוי גבוה יותר משמעותית ללידת מת ושיעורי לידת מת עלו משמעותית עם עליה בחומרת נזק כלייתי חד. שיעורי תמותה פרינטאלית (כולל לידת מת) בקרב צאצאים לנשים עם נזק כלייתי חד עמדו על 37.1%.

 

מבין הנשים שפיתחו נזק כלייתי חד, 67% החלימו עד לשחרור מבית החולים. שיעור החלמה כלייתית אלו ירדו משמעותית עם עליה בשלב נזק כלייתי חד: 90.5% בנשים עם נזק בדרגה 1, 59.3% בנשים עם נזק בדרגה 2 ו-34.4% בנשים עם נזק בדרגה 3.

 

החוקרים כותבים כי לאור ממצאי המחקר, הם ממליצים כי נשים אלו יוותרו במעקב עם בדיקה חוזרת של תפקודי הכליות.

 

Hypertension 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני