חדשות

האיגוד האירופאי לקרדיולוגיה ממליץ להמשיך בטיפול בתרופות לאיזון יתר לחץ דם למרות חשש מ-COVID-19 (מתוך הודעת ה-ESC)

16/03/2020

 

האיגוד האירופאי לקרדיולוגיה (European Society of Cardiology) פרסם הצהרה הקוראת לרופאים וחולים להמשיך בטיפול במעכבי ACE ו-ARB, לאור תיאוריה חדשה לפיה תכשירים אלו עשויים להביא לעליה בסיכון להתפתחות COVID-19 ו/או להביא להחמרת מהלך המחלה.

 

החשש עלה בעקבות תצפית לפיה נגיף הקורונה החדש הגורם ל-COVID-19 נקשר ל-ACE2 ומביא להדבקת תאים, כאשר הן מעכבי ACE והן ARB מובילים לעליה ברמות ACE2. מנגנון זה הוצע כגורם סיכון אפשרי להדבקה בנגיף ולהחמרת מהלך המחלה. עם זאת, באופן פרדוקסאלי, נראה כי מנגנון זה גם מספר הגנה מפני נזק ריאתי חד עקב המחלה הזיהומית.

 

בינתיים, במאמר שפורסם בכתב העת Lancet Respiratory Medicine עלתה השאלה אם חולים עם יתר לחץ דם וסוכרת מצויים בסיכון מוגבר ל-COVID-19. דבר זה הוביל לכיסוי תקשורתי בבריטניה ולחשש של המטופלים, אשר חלקם הפסיקו את הטיפול בתרופות אלו.

 

עם זאת, ב-13 במרץ ה-Council on Hypertension מטעם ה-ESC ביטלה את החששות הללו בטענה כי מדובר בהשערות בלבד. בהצהרה שפורסמה באתר האיגוד נמסר כי הם ממשיכים להמליץ לרופאים ולחולים להמשיך בטיפול התרופתי לאיזון לחץ הדם מאחר ואין הוכחות קליניות או מדעיות המרמזות כי יש להפסיק את השימוש במעכבי ACE או ARB בשל COVID-19.

 

מתוך הודעת ה-ESC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני