חדשות

טיפול ב-Amlodipine מפחית סיכון לאירוע מוחי (מתוך כנס מטעם ה-ESO-WSO)

19/06/2020

 

בקרב מטופלים שנטלו טיפול ב- Amlodipine (נורווסק) כחלק ממשטר הטיפול התרופתי לאיזון לחץ דם תועדה ירידה משמעותית בשיעור האירועים המוחיים לאורך שני עשורים, כך עולה מתוצאות ארוכות-טווח של מחקר ASCOT שהוצגו במהלך כנס מטעם ה-European Stroke Organization וה-World Stroke Organization. עם זאת, הטיפול התרופתי לא הפחית את שיעורי היארעות דמנציה.

 

החוקרים התמקדו בתת-אוכלוסיה של משתתפים במחקר ASCOT, אשר כללה 8,580 משתתפים מבריטניה. הם התמקדו בחולים עם יתר לחץ דם, לפחות שלושה גורמי סיכון למחלות כלי דם וללא היסטוריה של מחלת לב כלילית בין השנים 1998 עד 2002. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול על-בסיס Amlodipine או על-בסיס Atenolol במחקר שארך 5.5 שנים.

 

קבוצה זו של המחקר (ASCOT-Blood Pressure Lowering Arm) הופסקה מוקדם בשנת 2004, כאשר הודגמה ירידה בשיעורי תמותה מכל-סיבה עם משטר על-בסיס Amlodipine, אם כי התוצא העיקרי, ירידה של 10% בשיעורי אוטם לבבי לא-פטאלי ומחלת לב כלילית פטאלית, לא היה שונה באופן מובהק סטטיסטית בין הקבוצות.

 

באותה עת, החוקרים השלימו גם השוואה בין Atorvastatin מול פלסבו (מחקר ASCOT-Lipid Lowering Arm), כאשר קבוצה זו של המחקר הופסקה לאחר 3.3 שנים בשל תועלת ברורה והפחתת שיעורי אוטם לבבי עם הטיפול הפעיל.

 

החוקרים עקבו אחר כלל האירועים המוחיים ומקרי הדמנציה.

 

משטר הטיפול על-בסיס Amlodipine למשך 5.5 שנים לווה בירידה משמעותית של 18% בשיעור האירועים המוחיים לאורך תקופת המעקב (443 אירועים מוחיים בקבוצת הטיפול המבוסס על Amlodipine, בהשוואה ל-552 מקרים בקבוצת הטיפול על-בסיס Atenolol; יחס סיכון מתוקן של 0.82, p=0.003).

 

עם זאת, החוקרים לא זיהו כל ירידה משמעותית בשיעורי היארעות דמנציה (450 מקרים בקבוצת הטיפול על-בסיס Amlodipine לעומת 465 מקרים עם טיפול המבוסס על Atenolol).

 

הממצאים הצביעו על אינטראקציה משמעותית לא-מוסברת בין ערכי כולסטרול כולל גבוהים יותר וירידה גדולה יותר בהיארעות אירועים מוחיים בקבוצת הטיפול ב- Amlodipine לאורך 20 שנות המעקב.

 

באשר להשוואה בין Atorvastatin ובין פלסבו, החוקרים לא מצאו עדות לכך שלטיפול ב-Atorvastatin למשך 3.3 שנים הייתה השפעה ממושכת על הופעה מאוחרת של אירועים מוחיים או דמנציה לאורך המעקב. הירידה בהיקף של 8% בכלל האירועים המוחיים לאורך 20 שנים לא הייתה מובהקת סטטיסטית. בנוסף, לא זוהתה ירידה משמעותית בשיעורי דמנציה על-רקע הטיפול בסטטין.

 

החוקרים הופתעו לגלות תועלת לטיפול המבוסס על Amlodipine להפחתת היארעות אירועים מוחיים לאחר 20 שנות מעקב. ממצאי המחקר תומכים בהנחיות קליניות רבות – דוגמת הנחיות מטעם NICE בבריטניה – הממליצות על מתן חסמי תעלות סידן כקו טיפול ראשון ליתר לחץ דם באוכלוסיות נבחרות.

 

מתוך כנס מטעם ה-ESO-WSO

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני