חדשות

טיפול מרחוק מבוסס אלגוריתם מסייע להוריד את רמות ה-LDL בחולים בסיכון גבוה (Circulation)

03/12/2020

מאת נעה גנזבורג, Bsc

תוכנה חדשה המבוססת על אלגוריתם לניהול מחלות הצליחה להביא לתוצאות אופטימליות ברמות הכולסטרול ולחץ הדם במטופלים בסיכון גבוה, כך לפי  ממצאי הביניים של מחקר שנערך בקרב 5000 מטופלים. רמות כולסטרול -LDL-C ירדו במטופלים מ-125 מ"ג/דציליטר ל-73 מ"ג/ד"ל, באלו שסיימו את הטיפול ו-133 מ"ג/ד"ל ל-109 מ"ג/ד"ל בכלל המטופלים. כמו כן, מספרן והמינונים של תרופות ליתר לחץ דם עלו אצל המטופלים, וכך ירדה הרמה הממוצעת של לחץ הדם הסיסטולי, מ-138 ל-124 mm Hg והדיאסטולי- מ-78 ל-72 mm Hg. 

מנחי הטיפול היו אנשי קשר שאינם רופאים, וכן רוקחים שרשמו את הטיפול וערכו טיטרציה: לדברי החוקרים, התכנית מהוווה מודל שיכול לאפשר את הרחבת הטיפול מרחוק כמו גם להגדיל את הזמינות והנגישות של הטיפול הרפואי, להוריד בשאיפה את חוסר השווין בטיפול הרפואי, ולשפר את איכותו. לדבריהם, בהיפרכולסטרמיה ויתר לחץ דם קיים תת טיפול:  בין 30-50% מהמטופלים לא מקבלים טיפול רפואי אופטימלי למרות נגישות הטיפול הגנרי והנחיות טיפול מבוססות. לדברי החוקרים, תכניות טיפול מרחוק כמו זו שמוצגת במחקר יכולה לסייע למטפלים להתמקד בטיפולים מורכבים יותר ולהציע ליותר מטופלים תמיכה וידע לטווח הארוך. 

החוקרים סקרו למעלה מ-18 אלף מטופלים במשך כ-25 חודשים, החל מינואר 2018, 5000 מתוכם נכנסו למחקר- מטופלים שסבלו מרמות גבוהות ולא נשלטות של LDL ו/או יתר לחץ דם- כולם הוכנסו לתכניות לטיפול ביתר לחץ דם, או ליפידים, או שתיהן. האנשים שהושמו לנווט את תכניות הטיפול עבור המטופלים היו אנשי הקשר הראשונים שלהם, הם אלו שהזמינו בדיקות ונתנו מידע במרווחי זמן קבועים מראש, עד להגעה לתוצאות הטיפול הרצויות. הרוקחים שהשתתפו במחקר רשמו את התרופות וערכו להם טיטרציה. רופאים מפקחים היו זמינים עבורם לסיוע בטיפול וניהול המטופלים במידת הצורך. כל זאת נעשה באמצעות תוכנה פנימית שסייעה בקבלת החלטות, בקשר ובמעקב עם המטופלים, ללא מפגשים פנים אל פנים.

למעלה ממחצית המטופלים היו נשים (55%). הן סווגו לארבע קבוצות- אלו הסובלות ממחלות הסתיידות קרדיווסקולריות ו/או סוכרת, אלו שהוו שליש מהכלל, בהן רמות ה-LDL היו גבוהות מ-190 מ"ג לדציליטר ושמונה אחוזים, שהיו בסיכון גבוה (primary prevention patients). בכל אחת מהקבוצות הללו, החוקרים מצאו ירידה ברמות ה-LDL בהערכת הטיפול האחרונה, של בין 42 מ"ג לדציליטר (בקבוצת הראשונה) לבין קרוב ל-70 מ"ג לדציליטר בקבוצת ה-LDL מעל 190. החוקרים מצאו כי אצל כל המטופלים היו שיפורים מובהקים מתחילת המחקר בהתמדה בשימוש בתרופות השונות. במטופלים שהוכנסו לקבוצת הטיפול ביתר לחץ דם, נראתה נטייה של ירידה בפרופורציה של נטילת תרופה אחת ליתר לחץ דם ועליה בנטילה של בין שתיים לארבע תרופות לאחר שנערכה טיטרציה פעילה. המחקר פורסם ב-Circulation: החוקרים כותבים כי בעת זו, כ-46% מהמטופלים נמצאים ברמות סף LDL-C לפי הנחיות הטיפול; כ-34% מהמטופלים סיימו את שלב הטיטרציה הראשונית, כ- 41%נמצאים עדיין תחת טיטרציה פעי וכרבע מהמטופלים הופנו לרופאים, עזבו את התכנית באופו מסודר או שלא היה ניתן להשיגם.

https://www.medscape.com/viewarticle/941380

https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.120.051913

Remote, Non-Physician-Led Care Cuts LDL, BP in High-Risk Patients - Medscape - Nov 20, 2020.

הערת המערכת: בעידן הנוכחי של הקורונה, כאשר יש עדיין מגבלות ריחוק ורבים מהמטופלים נמנעים ממגעים חברתיים או ביקורים פיזיים אצל רופאים, לגישה זו יש חשיבות רבה במיוחד.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני