חדשות

טיפול ביתר לחץ דם בחולים מאושפזים צפוי לגרום יותר נזק מתועלת (JAMA Internal Medicine)

31/12/2020

 

יתר לחץ דם מופיע בשכיחות גבוהה בחולים המאושפזים מסיבות לא-לבביות, אך טיפול לאיזון לחץ דם במהלך האשפוז עלול לגרום יותר נזק מתועלת, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine.

 

מדגם המחקר כלל 22,834 מבוגרים אושפזו למחלקות פנימיות בעשרה בתי חולים ברשת Cleveland Clinic Hospitals בשנת 2017. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 66 שנים, מעט למעלה ממחציתם (57%) היו נשים.

 

החוקרים מדווחים כי 78% מהחולים קיבלו טיפול בתרופה אחת, לכל הפחות, לאיזון לחץ דם במהלך השהות באשפוז, אך בשליש מהחולים הללו הוגבר הטיפול התרופתי לאיזון לחץ הדם עם מתן טיפול תוך-ורידי בתרופה לאיזון לחץ הדם או משפחה חדשה של תרופה פומית לאיזון לחץ הדם.

 

בנוסף, פחות מ-10% מהחולים עם יתר לחץ דם סיסטולי קיבלו טיפול ופחות ממחצית (47%) מהמקרים של לחץ דם סיסטולי מעל 200 מ"מ כספית טופלו במהלך תקופת המחקר.

 

עליות לחץ הדם נטו להיות זמניות ורובם ירדו בלפחות 20 מ"מ כספית עד למדידה הבאה, רמז לכך שפשוט מדידה חוזרת של לחץ הדם לאחר 4 שעות עשויה להוות חלופה לטיפול.

 

חולים עם לחץ דם מוגבר במהלך האשפוז בהם לא הוגבר הטיפול התרופתי לאיזון לחץ הדם היו בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם ומדידות לחץ דם גבוהות יותר.

 

באופן פרדוקסאלי, במדגם מותאם שכלל תקנון לגורמים אלו, הגברת טיפול לאיזון לחץ דם, אשר נועד ככל הנראה למנוע פגיעה באיברי מטרה, לווה בשיעורים גבוהים יותר של נזק כלייתי חד (10.3% עם טיפול לעומת 7.9% ללא טיפול; p<0.001) ונזק לשריר הלב (1.2% לעומת 0.6%, בהתאמה; P=0.003).

 

הנזקים האפשריים של הגברת טיפול תרופתי לאיזון לחץ דם באשפוז היו דומים עם טיפול פומי או טיפול תוך-ורידי ותועדו בערכי לחץ דם סיסטולי שונים. החוקרים לא זיהו קבוצה של חולים בה התוצאות היו טובות יותר בעקבות מתן הטיפול.

 

מרבית החולים שטופלו בשל לחץ דם מוגבר במהלך האשפוז לא שוחררו לביתם עם הטיפול התרופתי ובאלו ששוחררו לביתם עם הטיפול החדש תועד איזון טוב יותר של לחץ הדם בשנה שלאחר מכן.

 

מממצאי המחקר עולה כי יש לנקוט בגישה שמרנית בטיפול יתר לחץ דם בחולים המאושפזים במחלקות פנימיות.

 

JAMA Internal Medicine, online December 28, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני