חדשות

מחלות לב וכלי דם בראש רשימת הגורמים לתמותה בחולים עם סוכרת מסוג 2 (Journal of the American College of Cardiology)

07/04/2021

 

מחלות לב וכלי דם היו הגורם המוביל לתמותה בקרב למעלה מ-16,000 חולים עם סוכרת מסוג 2 שנכללו במחקר SAVOR-TIMI 53, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

 

החוקרים מדווחים כי 66.3% מבין כלל 798 מקרי התמותה לאחר חציון מעקב של 2.1 שנים נבעו מאחת מחמש מחלות לב וכלי דם, כאשר מוות לבבי פתאומי היה הגורם המוביל (30.1%).

 

הסיבות הנפוצות לתמותה שאינה עקב מחלות לב וכלי דם כללו מחלות ממאירת (13.9%)  מהחולים עם סוכרת מסוג 2 בסיכון גבוה/גבוה מאוד למחלות לב וכלי דם, ולאחר מכן מחלות זיהומיות (9.3%).

 

אבחנה קודמת של אי-ספיקת לב הייתה המשתנה הקליני שנקשר באופן הבולט ביותר עם הסיכון לתמותה קרדיווסקולארית ובשילוב עם גיל מתקדם, איזון גליקמי ירוד, אירועים קרדיווסקולאריים קודמים, מחלת עורקים היקפית וסיבוכים כלייתיים, עשוי לסייע בזיהוי תת-קבוצה של חולים עם סוכרת מסוג 2 בסיכון גבוה לתמותה, בה תתכן התועלת הגדולה ביותר לאיזון אגרסיבי של גורמי סיכון הפיכים וטיפולים חדשים לאיזון רמות הסוכר בדם.

 

החוקרים מציינים כי למשתנים מעבדתיים, כולל רמות חריגות של N-terminal Pro-B-Type Natriuretic Peptide (יחס סיכון של 2.82) ו-High Sensitivity Troponin T (יחס סיכון של 2.46), ניבאו טוב יותר ממשתנים קליניים את הסיכון לתמותה מכל-סיבה.

 

Journal of the American College of Cardiology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני