חדשות

ניתוח בריאטרי עשוי להפחית את הסיכון לממאירות בחולים עם השמנה וכבד שומני (Gastroenterology)

07/04/2021

 

במדגם גדול של מבוגרים עם השמנת-יתר חמורה ומחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול, ניתוח בריאטרי לווה בשיעורי היארעות נמוכים יותר של מחלות ממאירות, עם ירידה בולטת בשיעור הממאירויות על-רקע השמנה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Gastroenterology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של ניתוח בריאטרי על הסיכון לממאירות בחולים עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע אלכוהול עם השמנה חמורה. הם התבססו על נתוני מאגר MarketScan והתמקדו במבוגרים בגילאי 18-64 שנים עם אבחנה חדשה של כבד שומני והשמנת-יתר חמורה בין השנים 2007-2017.

 

ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין ניתוח בריאטרי ובין הסיכון לכל ממאירות וממאירות על-רקע השמנת-יתר, תוך תקנון לערפלנים אפשריים.

 

מדגם המחקר כלל 98,090 משתתפים, מהם 33,435 שעברו ניתוח בריאטרי (34.1%). בקרב אלו שלא נותחו תועדו 1,898 מקרים של ממאירות לאורך מעקב של 115,890 שנות-אדם, זאת בהשוואה ל-925 מקרי סרטן לאורך 67,389 שנות-אדם בקרב חולים לאחר ניתוח בריאטרי (יחס שיעורים של 0.84, רווח בר-סמך 95% של 0.77-0.91).

 

הסיכון המתוקן לכל ממאירות היה נמוך ב-18% לאחר ניתוח בריאטרי והסיכון המתוקן לממאירות על-רקע השמנה היה נמוך ב-25% בעקבות ההתערבות הניתוחית, בהשוואה לאלו שלא הופנו לניתוח.

 

בקרב חולים לאחר ניתוח בריאטרי עם אבחנה של שחמת כבד תועד סיכון נמוך משמעותית לממאירות מכל-סוג ולממאירות הקשורה בהשמנה, בהשוואה לחולים שנותחו ולא אובחנו קודם לכן עם שחמת כבד.

 

במודלים שבחנו ממאירויות ספציפיות מצאו החוקרים כי ניתוח בריאטרי לווה בירידה משמעותית בסיכון לסרטן מעי גס ורקטום, סרטן לבלב, סרטן רירית רחם, ממאירויות בבלוטת התריס, סרטן כבד ומיאלומה נפוצה.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי ניתוח בריאטרי מלווה בירידה משמעותית בסיכון לכל מחלה ממארת ובסיכון לממאירויות הקשורות בהשמנה בקרב חולים עם השמנת-יתר חמורה ומחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול.

 

Gastroenterology. Published online March 17, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני