חדשות

מומחים תומכים במתן מוקדם של טיפול פליאטיבי בחולים תחת טיפול CAR T-Cell (מתוך הכנס הווירטואלי מטעם ה-British Society of Hematology)

05/05/2021

 

במהלך הרצאה שניתנה במסגרת הכנס הווירטואלי מטעם ה-British Society of Hematology אחות בעלת ניסיון בטיפולי CAR T-Cell סיפקה המלצות לצוות הרפואי המטפל בחולים תחת טיפולים אלו, כולל הצגת דעתה כי יש מקום למתן טיפול פליאטיבי בשלב מוקדם לחולים המקבלים טיפולי CAR T-Cell.

 

דבי ייטמן, אחות מוסמכת מ-Bristol Royal Infirmary, הסבירה כי טיפול CAR T-Cell אושר ע"י ה-National Health Services בשנת 2018 לחולים מתחת לגיל 25 שנים עם לויקמיה חוזרת או עמידה לטיפול מסוג ALL (Acute Lymphoblastic Leukemia), לאחר כישלון כל טיפול אחר. הטיפול אושר גם במקרים של לימפומה מסוג DLBCL (Diffuse Large B Cell Lymphoma) ואושר לשימוש ב-10 מרכזים ברחבי בריטניה.

 

במהלך ההרצאה, ניתן דגש לסיכון הגובה לסיבוכים מסכני-חיים עם טיפול CAR T-Cell, דוגמת תסמונת שחרור ציטוקינים ורעילות עצבית, כמו גם הסיכון התמידי להישנות מחלה.

 

לרוע המזל חולים לעיתים קרובות מופנים בשלב מאוחר מדי במהלך הטיפול לקבלת טיפול תומך ופליאטיבי ולכן הם אינם זוכים להזדמנות להעלות את ההעדפות והרצונות שלהם בזמן שהם במצב טוב דיו בכדי לעשות כן.

 

מפרויקט פיילוט שכלל טיפול פליאטיבי ותומך כחלק מטיפול CAR T-Cell, אשר כלל דגש על תכנון מוקדם, ניהול תסמינים ותמיכה רגשית ופסיכולוגית, עלו תוצאות אשר תמכו בשילוב טיפול פליאטיבי בשלב מוקדם של הטיפול.

 

המחקר כלל 11 חולים שהופנו לקבלת טיפול CAR T-Cell, מהם 8 המשיכו לקבלת הטיפול. כל המשתתפים השלימו שאלונים ומהתוצאות עלה כי בכל המקרים המשיבים דיווחו כי היה להם די זמן עם האחות המוסמכת במסגרת הטיפול הפליאטיבי והייתה להם הזדמנות לדון בהעדפות הטיפול שלהם.

 

החולים העריכו את הידע והניסיון של האחות בכל הנוגע לאיזון תסמינים והעדר התחושה כי מאיצים בהם להזדרז במהלך הדיון אודות הצרכים שלהם. הם גם חשו כי הם זכו לתמיכה, יכלו לבחון נקודות אי-ודאות ולקבוע תכניות לעתיד.

 

הפרויקט הצביע על תחומים הדורשים שיפור, דוגמת מתן מידע נוסף אודות תמיכה וטיפול פליאטיבי מראש, כמו גם גישה לשירותים אלו בשלב מאוחר יותר, במידת הצורך.

 

הממצאים מעידים על החשיבות של הצעת טיפול תומך ופליאטיבי בשלב מוקדם לחולים המופנים לטיפולי CAR T-Cell, כאשר סביר כי הדבר נכון גם לגישות טיפול אחרות, דוגמת חולים המופנים להשתלת מח עצם.

 

מתוך הכנס הווירטואלי מטעם ה-British Society of Hematology

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני