חדשות

עדויות חדשות תומכות בדנרבציה כלייתית בחולים עם יתר לחץ דם עמיד לטיפול (The Lancet)

17/05/2021

 

דנרבציה כלייתית בהנחיית אולטרה-סאונד הפחיתה את לחץ הדם בחולים עם יתר לחץ דם עמיד לטיפול תרופתי במחקר RADIANCE-HTN TRIO, אשר הוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Cardiology ופורסמו במקביל בכתב העת The Lancet.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי דנרבציה כלייתית אנדווסקולארית מפחיתה את לחץ הדם בחולים עם יתר לחץ דם קל-עד-בינוני, אך יעילות ההתערבות בחולים עם יתר לחץ דם עמיד לטיפול לא הוכחה. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את היעילות והבטיחות של דנרבציה כלייתית אנדווסקולארית באמצעות אולטרה-סאונד בחולים עם יתר לחץ דם עמיד לטיפול בשלוש תרופות לאיזון לחץ דם ומעלה.

 

החוקרים השלימו מחקר אקראי, בינלאומי, רב-מרכזי, שכלל משתתפים בגילאי 18-75 שנים מ-28 מרכזים שלישוניים בארצות הברית ו-25 מרכזים באירופה. בכל המשתתפים תועדו מדידות לחץ דם במרפאה של לפחות 140/90 מ"מ כספית למרות נטילת לפחות שלוש תרופות לאיזון לחץ דם, כולל משתנים.

 

המשתתפים במחקר החליפו לטיפול בכדור יחיד, הניתן פעם ביום ובמינון קבוע, שכלל משלב חסם תעלות סידן, חסם קולטן לאנגיוטנסין ותיאזיד. לאחר ארבעה שבועות טיפול סטנדרטי, חולים עם לחץ דם אמבולטורי של לפחות 135/85 מ"מ כספית חולקו באקראי לדנרבציה כלייתית באמצעות אולטרה-סאונד או לפרוצדורת דמה.

 

התוצא העיקרי היה השינוי בלחץ דם סיסטולי אמבולטורי בשעות היום לאחר חודשיים. עוד בחנו החוקרים את בטיחות ההתערבות.

 

מדגם המחקר כלל 989 משתתפים, מהם 136 חולים חולקו באקראי לדנרבציה כלייתית (69 חולים) או פרוצדורת דמה (67 חולים). שיעורי היענות מלאה לטיפול התרופתי המשולב לאחר חודשיים היו דומים בשתי הקבוצות (82% בקבוצת ההתערבות ו-82% בקבוצת הביקורת; p=0.99).

 

דנרבציה כלייתית הפחיתה את לחץ הדם הסיסטולי האמבולטורי בשעות היום יותר מפרוצדורת הדמה (8.0- מ"מ כספית לעומת 3.0- מ"מ כספית; P=0.022). חציון ההבדל בין הקבוצות עמד על 5.8- מ"מ כספית (p=0.0051) בקרב משתתפים עם נתונים מלאים אודות לחץ הדם האמבולטורי.

 

החוקרים מדווחים כי לא תועדו בין קבוצות בהערכת בטיחות ההתערבות.

 

מהנתונים עולה כי בהשוואה לפרוצדורת דמה, דנרבציה כלייתית באמצעות אולטרה-סאונד הפחיתה את לחץ הדם לאחר חודשיים בחולים עם יתר לחץ דם עמיד לטיפול תרופתי. במידה וההשפעה להפחתת לחץ הדם והבטיחות של ההתערבות נותרים לאורך זמן, אזי דנרבציה כלייתית עשויה לשמש כחלופה לתוספת טיפול תרופתי להפחתת לחץ הדם בחולים עם יתר לחץ דם עמיד לטיפול.

 

The Lancet 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני